1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Dermovate Krem ve Merhem Arasındaki Fark Nedir?

Dermovate Krem ve Merhem Arasındaki Fark Nedir?

Cilt rahatsızlıkları, her insanın en çok şikâyetçi olduğu konulardandır. Bu nedenle pek çok insan, sık sık cilt rahatsızlıkları üzerine doktordan randevu alarak, muayene olmaktadır. Bu muayene sonucunda hekim, her kişiye farklı tedavi yöntemi ve ilaç vermektedir. Bu tedavi yöntemlerinden biri de Dermovate’dir. Piyasaya baktığımızda hem Dermovate krem hem de Dermovate merhem görülmektedir. Peki, bunlar nedir?

dermovate krem ve merhem arasındaki fark

Dermovate Krem

Harici olarak kullanılan Dermovate krem, etken madde olarak %0.05 klobetazol 17-propiyonat içermektedir. Dermovate Krem yardımcı maddeleriyse şöyledir.

 1. Gliseril Monostearat
 2. Setosterail Alkol
 3. Propilen Glikol
 4. Sodyum Nitrat
 5. Beeswax Substitute 6621
 6. KlorokrezoL
 7. Arlacel 165
 8. Sodyum Sitrat

Dermovate krem Topikal steroidler adı verilen ve cilde sürülen bir ilaç grubunun üyesidir. Ciltteki kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltıcı gücü bulunmaktadır.

Dermovate krem;

 • Liken Planus,
 • Diskoid Lupus Eritematozus,
 • Egzama ve sedefte iltihap oranını minimum seviyeye indirgeyebilmek için kullanılmaktadır. Dermovate krem, aşağıda yazan durumlarda kullanılmamalıdır.
 1. Tedavi edilmemiş deri enfeksiyonu varsa.
 2. Akne ya da Rozasea denilen bir durumunuz veya perioral dermatit
 3. Klobetazol Propiyonat ya da Dermovate bileşenlerinden herhangi bir tanesine karşı alerjiniz var ise.
 4. İnflamasyonsuz kaşıntılarınız bulunuyor ise.
 5. Hastalıklı bölge bir bandaj ya da bebek bezi ile kapatılacaksa.
 6. Derinin viral enfeksiyonlarında.
 7. Cinsel organlar ve makattaki kaşıntılı durumlarda.
 8. Mantar veya diğer mikropların sebep olduğu deri lezyonlarında.
 9. 1 yaşını doldurmamış çocuklarda.

Dermovate krem ince bir tabaka halinde, yumuşak bir şekilde söz konusu alanı kaplayacak miktarda; günde bir veya iki defa, düzelme görülene kadar 4 hafta süresince kullanılmaktadır. Ardından uygulama sıklığı azaltılır veya tedavi daha az güçlü bir ilaca değiştirilir.

Peki, Dermovate merhem nedir ve ikisi arasındaki fark nedir? İkisi arasındaki farklı anlamak için, Dermovate Merhem ’in de yukarıdaki durumlarda prospektüs bilgilerine bakılmalıdır.

Dermovate Merhem

Dermovate merhem harici olarak uygulanmakta olup, etken maddesi %0.05 klobetazol 17-propiyonat olmaktadır. Yardımcı maddeleri ise şöyledir.

 1. Propilen glikol
 2. Beyaz yumuşak parafin
 3. Sorbitan seskuioleat

dermovate krem ile merhem arasındaki fark

Dermovate merhem tıpkı krem gibi topikal steroidler adı verilen ve cilde uygulanan bir ilaç grubunun üyesidir. Topikal steroidlere bakılacak olursa, belirli cilt problemlerinde kaşıntı ve kızarıklığı azalttığı görülür. Dermovate merhem de diskoid lupus eritematozus, liken planus, sedef hastalığı ve zor tedavi edilen egzamalar gibi; cilt problemlerinde iltihabın etkilerini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Dermovate kremin kullanılmaması gereken durumlara bakıldığında bunlar görülmektedir.

 1. Tedavi edilmemiş deri enfeksiyonu varsa.
 2. Akne ya da Rozasea denilen bir durumunuz veya perioral dermatit
 3. Klobetazol Propiyonat ya da Dermovate bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz varsa.
 4. İnflamasyonsuz kaşıntınız varsa.
 5. Hastalıklı bölge bir bandaj ya da bebek bezi ile kapatılacaksa.
 6. Derinin viral enfeksiyonlarında.
 7. Cinsel organlar ve makattaki kaşıntılı durumlarda.
 8. Mantar veya diğer mikropların neden olduğu deri lezyonlarında.
 9. 1 yaş altındaki çocuklarda.

Dermovate merhem ince bir tabaka halinde ve yumuşak bir şekilde söz konusu alanı kaplayacak miktarda uygulanır. Düzelme görülene kadar 4 hafta süresince günde bir – iki defa, kullanılmaktadır. Ardından uygulama sıklığı azaltılmakta veya tedavi daha az güçlü ilaca değiştirilmektedir.

Dermovate Krem ve Dermovate Merhem Arasındaki Farklar

Dermovate Krem ve Merhem arasındaki farklar incelendiğinde, her iki ilacın yalnızca etken yardımcı maddelerde farklılaştığı görülmüştür. Buna göre Dermovate Krem Gliseril Monostearat, Propilen Glikol, Sodyum Nitrat ve Setosterail Alkol gibi maddeler içermekteyken, Dermovate merhem Propilen glikol, Beyaz yumuşak parafin ve Sorbitan seskuioleat bulundurmaktadır.

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.