1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


+ -

Halı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev dekorasyonu yaparken dikkatle seçilmesi gereken parçalardan biri halılardır. Halılar evinize şıklık kattığı kadar tarzınızı da yansıtmaktadır. Bu yüzden halı seçimi yaparken tabiri caizse ince eleyip sık dokumak gerekir. Örneğin; salonunuzu baştan aşağı yenilemeyi düşünüyorsanız, halı seçmeden önce perde ve eşyalara karar vermeniz gerekmektedir. Önce halı seçimi yaparsanız, sonrasında diğer eşyaları halıya uygun bulmaya çalışabilir ve oldukça zorlanabilirsiniz. Eğer ki salonunuzdaki mobilyalar kalacak ve sadece halınızı değiştirecekseniz, işiniz çok daha kolay olacaktır. Eşyalarınızın veya mobilyalarınızın rengine uygun bir halı seçerek, dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Halılar, evin tüm havasını anında değiştirebilen bir özelliğe sahiptir. Evin baş tacı salon olmak üzere; oturma odası, çocuk odası, koridor ve yatak odasının vazgeçilmez parçaları arasındadır.

halı seçimi

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri dokumasıdır. Yün dokuma, makine dokuması veya el dokuması gibi birçok farklı halı çeşidi bulunmaktadır. Modern bir tarzınız varsa halı seçerken düz halılar yerine geometrik şekilli halı modellerini tercih edebilirsiniz. Günümüzde oldukça popüler olan geometrik şekilli halılar, kullanılan alanlara farklı bir hava katmaktadır. Klasik bir tarzınız varsa şekilli veya desenli halılardan uzak durmanız gerekmektedir. Klasik bir salon dekorasyonunda renkli veya desenli halı oldukça göz yormakta ve alanı karmaşık göstermektedir. Bu yüzden düz ve desensiz halı modelleri arasından seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Koridor bölümünde kaymayan bir halı kullanmanız, olası ev kazalarının önüne geçecektir. Halıların rengi ve dokusu kadar temizliği de oldukça önemlidir. Bu yüzden bakteri üretmeyen ve kolay temizlenebilen halıları tercih etmelisiniz.

Halının Kaliteli Olup Olmadığı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Halı seçimini yalnızca rengine veya desenine göre seçmek son derece yanlıştır. Halıların performansı, yapısı, kullanım süresi gibi birçok faktörü de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Peki, bir halının kaliteli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Hemen bu sorunun cevabına geçelim. Bir halıda ilmik sıklığı ve yüzey ağırlığı fazla ise o halının kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Dokumanın hangi iplik malzemesinden yapıldığı da o halının ne kadar kaliteli olup olmadığını belli eden kriterlerden biridir. En önemli kriter ise şüphesiz ki garanti belgesidir. Eğer satın almak istediğiniz halının garanti belgesi yoksa satın almayı iki kere düşünmeniz gerekmektedir. Zira bu belgeler, halının gerçekten kaliteli olduğuna işarettir. Bahsettiğimiz bu kriterleri göz önünde bulundurarak, halı seçimini doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Bakımlı ve Üşengeç Kadınlara Hız Katan Öneriler

Ölen Babaya Sözler, Ölen Babaya Özlem Sözleri

Yorum Yap