1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?


+ -

Yeterli zamanınız, sabrınız ve ilginiz olduğu sürece mutfak dolaplarını boyamak oldukça zevkli bir iştir. Yine de bir günlük iş olmadığını not etmelisiniz. Ayrıca dolapların ön yüzünü boyamak, detaylı kısımları boyamaktan daha kısa sürecektir.

Öncelikle astar boya almalısınız. Diğer gerekli boya ve malzemeleri de aldıktan sonra hazır sayılırsınız. Dolaplardaki kulpları ve varsa aksesuarları çıkararak işleme tam olarak hazır hale geliniz.

2. Adım: Renk seçimi yapın ve zeminleri hazır hale getirin

Astar boyayı tüm zeminlere sürün. Bunun öncesinde camları bantlayarak boyanın sıçramasını önleyebilirsiniz. Ayrıca delikler varsa bunları alçı ile doldurmak zahmet verici olsa da daha profesyonel bir görüntünün oluşmasını sağlar.

Astar kuruduktan sonra kâğıt zımpara ile tüm zemini zımparalayın. Bu şekilde pürüzleri yok edebilirsiniz. Renk seçimi konusunda ise tamamen özgürsünüz. Dilediğiniz rengi, hatta renk kombinasyonlarını seçerek işleme başlayabilirsiniz. Daha ferah bir alan kazanımı için en çok tercih edilen renk beyazdır.

mutfak dolapları nasıl boyanır

3. Adım: Boyama

Zımparalama işlemi de bittikten sonra ilk katın boyası için hazırız. İlk katı boyadıktan sonra dolapların iyice kurumasını bekleyin. Bu adım çok önemlidir çünkü tam olarak kurumadan ikinci bir kat istemediğiniz sonuçlar doğurur.

4. Adım: Vernikleme

Boyama işlemimiz bitti. Tüm boya kuruduktan sonra bantları çıkarıp verniklemeye başlayabilirsiniz. Vernikleme; boyanın daha dayanıklı olmasını ve uzun süre zarar görmeden kalmasını sağlar. Bu noktada verniğin türü önemli değildir, istediğiniz herhangi bir vernikle bu işlemi yapabilirsiniz. Ben bulduğum ilk verniği alarak yaptım.

Mutfak Dolabı boyanırken dikkat edilmesi gerekenler

Mutfak dolabı boyama işlemi gerekli özen gösterilmediğinde oldukça dağınık bir manzaraya yol açabilir. Ama belirli püf noktaları göz önünde bulundurduğunuzda bu işlemi pürüzsüz bir şekilde bitirebilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar:
Astar, boyama ve vernikleme esnasında eldiven kullanmalısınız. Aynı şekilde maske kullanmak, eski ve artık giymediğiniz bir kıyafet giymek de önerilir.
Mutfak dolaplarını boyama işlemi tek başına tahmin edemeyeceğiniz düzeyde bir değişiklik yaratacaktır. Bu değişikliği, kulp ve aksesuarları da yenileyerek zirveye çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde eğer varsa halıyı da değiştirmeniz, ortamın havasını kökten değiştirecektir.
Gördüğünüz üzere mutfak dolaplarınızı boyamak için tek yapmanız gereken adımları takip etmek ve hayal gücünüzü kullanmak. Mutfak dolabı nasıl boyanır sorusu artık kafanızda dolaşmadığına göre ne yapacağınızı biliyorsunuz: gereken malzemeleri almak ve işe koyulmak! Ben toplamda 2 günde mutfağımı boyadım. Eşim ve çocuklarım da yardımcı oldu. Sonuç gerçekten inanılmaz oldu, sanki dolapları değiştirdim…

Yorum Yap