1. Ana Sayfa
  2. Beslenme Ve Diyet

Yeterli ve Dengeli Beslenme için Nelere Dikkat Etmeliyiz?


+ -

Yeterli ve Dengeli Beslenme için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı olmak, yaşam kalitesini yükseltmek, vücudun günlük olarak ihtiyacı olan besinleri almak yeterli ve dengeli beslenme de oldukça önemlidir. Günümüzde sağlıklı yemeklerden çok dışarıdan hamburger, pizza gibi yemekleri yemeyi oldukça çok severiz. Onlardan da yiyebiliriz fakat bunu sık sık yaparsak bir süre sonra hem sağlık problemlerimiz ortaya çıkar hem de vücuda yüklenen çok fazla karbonhidrat yüzünden kilo alımı başlar. Böyle bir durum da insanı obeziteye kadar götürebilir. Bu yüzden sağlıklı beslenme şeklini mümkün olduğunda hayatımıza uygulamamız gerekir. Özellikle geç saatlere kadar çalışan kesimin öğün atlama gibi problemleri olmakla birlikte akşam yemeklerini de ya dışarıdan söylemek zorunda kalırlar ya da çok geç saatte yemek zorunda kalırlar.

yeterli ve dengeli beslenme

Yeterli ve Dengeli Beslenmenin Sağlık Açısından Etkisi

Sağlıklı beslenme dendiğinde çoğu insan bu cümleyi duymaktan hoşlanmaz çünkü yemek yeme alışkanlığında çok katı kuralların uygulanacağını düşünür. Aslında yeterli ve dengeli beslenme için çok fazla abartılı bir şekilde katı kurallar koymanıza gerek yoktur. Bir gün karbonhidrat ağırlı yiyip bir gün protein ağırlıklı yediğiniz zaman dengenizin bozulması oldukça normaldir. Bunun yerine alışkanlıklarınızda birazcık da olsa değişikliğe gidip sağlık açısından hiçbir faydası dokunmayan yemekler yerine daha sağlıklı besinleri sofranıza koyarsanız zamanla zaten bu düzene de ayak uydurmaya başlarsınız. Güne güzel ve sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi de almanıza yardımcı olmaktadır. Eğer ki ayaküstü bir şeyler atıştırırsanız veya da bu öğünü direk atlayarak güne başlarsanız gün içinde hem enerjiniz düşer hem de vücudunuz gerekli besin değeri yüksek olan ihtiyaçlarını alamadığı için daha sinirli bir hale gelebilirsiniz.

Yeterli ve Dengeli Beslenme için Neleri Fazla Yemeliyiz?

Yemek yerken ne yediğimize de oldukça dikkat etmeniz gerekir. Şimdi sizlere bu bölümde yeterli ve dengeli beslenme için her gün yememiz gereken besinlerden bahsedeceğiz. Özellikle meyve sebze tüketmek sağlığımız açısından önemli olmakla birlikte tabiki bunu yaparken de dozunda yapmak gerekir. Meyve yeme saatini mümkün olduğunca yemeklerden en az iki saat sonra yemenizi tavsiye ederiz. Süt ürünlerinden de sıklıkla tüketmek oldukça önemlidir ki özellikle yoğurt yemek, kefir içmek ve bol bol peynir yemek D vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılamaktadır. Balık zaten olmazsa olmazlar arasında yerini almaktadır çünkü balık ürünlerinde de B12 ve Omega-3 denilen yağlar fazlasıyla bulunmaktadır. B 12 vitamini zaten sağlık açısından en önemli vitaminler arasında gelmektedir. Bu yüzden en azından haftanın üç günü balık ürünlerinden tüketmenizi öneririz.

Yorum Yap