1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ağızda Aft İçin Hangi Doktora Gidilir?


+ -

Ağızdan alınan yiyecekler sindirim sisteminin en önemli kısımlarından biridir. Isırık yeterince çiğnenmezse sindirim sistemi bozuklukları ortaya çıkacaktır.

Sindirim bozukluklarının belirtilerinden biri ağızda oluşan yara olmasıdır. Sorular genellikle ağız yaralanmalarının ana nedenlerinin neler olduğunu ve hangi iç yaralanmalara danışılması gerektiğini sorar.

Ağız İçi Yaraları Neden Olur?

Ağız ülserleri birçok faktörden kaynaklanabilir. Bu, sindirim sisteminin ana organları olan mide ve bağırsaklardaki sorunların belirtisi olabileceği gibi virüslerin dış etkenlerinin de etkisiyle kendini gösterebilir. Ağız ülserlerinin gelişiminde bir diğer etken de ağız ve diş hastalıklarına yeterince dikkat edilmemesidir.

ağızda aft için hangi doktora gidilir

Ağız İçi Yaraları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Öncelikle ağızda meydana gelen yaralanmaların nedenini belirlemek gerekir. Bu tür şikayetleri olan kişilerin önce bir iç hastalıkları uzmanına danışmaları tavsiye edilir. Dahiliye uzmanı, hasta için gerekli muayene ve testleri yapar ve onu yetkili servislere yönlendirir. Ağızdaki ülserler sindirim sisteminden kaynaklanıyorsa bir gastroenteroloğa danışmalısınız.

Bir gastroenterolog tarafından yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde ağız boşluğunda ülser şikayeti yapılmaktadır. Bu şikayetin uygun tedavi yöntemleriyle giderilmesinde etkin rol oynar.

Ağızda çıkan Aft, Uçuk, Siğil İçin Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır?

Ağızda yaralanmalar olabileceği gibi ağız çevresinde siğil ve uçuk gibi şikayetler de ortaya çıkabilir. Ağzınızın etrafında insanları rahatsız eden siğiller ve uçuklar görürseniz, bir dahili doktor veya dermatoloğa görünün. Uçuk ve siğillerin örneklenmesi sonucunda nedeni belirlenir, tedavi yöntemleri uygulanır ve bu şikayetler giderilir.

Ağız içi yaraları, ağızda en sık görülen sorunlardan biridir. Karın yaraları, ağız sağlığına ve sindirim sistemine dikkat edilmemesinden kaynaklanabilir. Aftos şikayetleriniz sonucunda dahili bir doktora veya gastroenteroloğa başvurabilirsiniz. Basit bir tedavi yöntemi ile afta şikayetlerinden kurtulabilirsiniz.

Ağız İçi Yaralarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ağızda çok hassas bir bölge var. En ufak bir enfeksiyonla farklı semptomlar mümkündür. Bu nedenle ağız içi yaralara neden olan faktörleri ve bunlara karşı alınması gereken önlemleri anlamak gerekir. Ağız ve diş sağlığından kaynaklanan sorunlarda düzenli diş bakımı sağlanmalıdır. Yeme alışkanlıkları da sindirim sorunları açısından kontrol edilmelidir.

Yorum Yap