Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir, Evde Nasıl Geçer?

Dudak uçukları bağışıklığınızın düşük olduğu zamanlarda oluşur. Hem görünüş olarak hem de sağlık açısından canımızı sıkan uçuklar, zaman zaman tehlikeli durumlara yol açabilen bir enfeksiyondur. Dudak uçuklarının oluşumuna neden olan virüs herpes simleks’tir. Bu virüs genellikle dudak çevremizi tercih eder ve herkeste bulunur. Dudak uçuğu temas yoluyla bulaşan bir virüstür. Dudak uçuğu çıkmadan önce yanma, kızarıklık ve kaşınma gibi belirtiler oluşur. Dudağın oluşum nedeni ise temas halinde ortaya çıkan bulaşma olabilmektedir. Dudak uçukları nasıl geçer sorusunun kesin ve net bir cevabı bulunmasa da dudak uçuğuna ne iyi gelir konusunda evde yapabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemleri işe yarayabilir. Dudak uçuğu nasıl geçer? Öğrenelim.

dudak uçuğuna ne iyi gelir

Dudak Uçukları nasıl geçer?

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinleri tüketerek uçuk çıkmasına engel olabilirsiniz. Dudak uçuğunuzu tedavi edebileceğiniz doğal yöntemler ve ilaçlar bulunur. Bunlar; sarımsak, bal, vanilya yağı, aloe vera jeli olarak sıralanabilir. Dudak uçuğu tedavisi kompres uygulaması ile de yapılabilir. Uçuğun üzerine soğuk kompres uygulayarak ağrısını azaltabilirsiniz. Dudak uçuğu için kullanabileceğiniz en etkili ilaçları ise Asiklovir ( Zovirax), Valasiklovir (Valtrex) ve Famsiklovir (Famvir) olarak sıralayabiliriz. Dudak uçuğunun ağrısını azaltmak için Ibuprofen veya Tylol da kullanabilirsiniz.

Dudak uçuğu tedavisi için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise diş macunu uygulamasıdır. Diş macunu da diğer yöntemler gibi dudak uçuğuna kesin çözüm olamaz ama iltihabı kurutarak rahatlamanıza yardımcı olur. Diş macunundan bir miktar alarak uçuğunuzun üzerine sürün ve bekletin. Bunu her gün tekrarlayabilirsiniz.

Dudak uçuğu tedavisi için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise sirke uygulamasıdır. Bir pamuk parçası kullanarak sirkeyi sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Sirke, virüslerin etkisini yok edecektir.

Dudak uçuğunun büyümesi önlemek ve durumu kontrol altına almak için başvurabileceğiniz bir diğer tedavi yöntemi de süt uygulamasıdır. Yine bir pamuk parçası yardımıyla az miktarda sütü uçuklu bölgeye tampon yaparak uygulayabilirsiniz. Bir süre bekletin ve ara ara tekrar edin.

Unutmayın, uçuğu bu yöntemleri kullanarak geçici olarak tedavi etmeyi başarsanız da ilk odaklanmanız gereken nokta sorunun nedenleri olmalıdır. Uçuk, aşırı stres, yorgunluk, bulaşıcılığa yol açan bir temas veya güneşe uzun süre maruz kalma gibi nedenlerle oluşabilir. Umarım dudak uçuğu tedavisi konusunda yardımcı olabilmişimdir, geçmiş olsun.

Etiketler