1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?


+ -

Ev Dekorasyonunda Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda yemek masasından oturma grubuna kadar birçok detayı göz önünde bulundurmak gerekir. Özelikle salon ve oturma odası gibi alanlarda kullanılan eşyaların birbirleri ile uyumlu olması son derece önemlidir. Ev dekorasyonunda mobilya seçimi yaparken evinizin şekline uygun seçim yapmanız gerekir. Küçük ve dar olan bir odaya büyük mobilyalar almak, alanın daha da küçük görünmesine sebep olur. Ortaya bu tarz kötü durumların çıkmaması için doğru mobilya seçimi yapmanız gerekmektedir. Günümüzde her tarza ve her zevke hitap eden birçok mobilya çeşidi bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta beğendiğiniz her mobilya evinizin dekorasyonu için uygun olmayabilir. Bu yüzden evinizin ölçüsünden boyutuna kadar birçok detayı göz önünde bulundurmak gerekir.

ev dekorasyonunda mobilya seçimi

Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evinizin dekorasyonuna karar verirken mobilya seçimi önemli bir detaydır. Tercih edilen mobilyaların evin duvarı, perdeleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Mobilyaların uzun yıllar dayanıklı ve sağlam olması önemlidir. Mobilya seçimini yaparken kullanılacak alanın ölçüsüne uygun tercih etmelisiniz. Örneğin küçük bir oturma odasına büyük bir masa almanız, odanın havasını bozar ve daha küçük görünmesine neden olur. Küçük odalara uygun birçok farklı modele sahip koltuk veya masa çeşidi bulunmaktadır. Aralarından seçim yaparak, oturma odanızı dekore edebilirsiniz. Eğer büyük bir oturma odasına sahipseniz, zevkinize göre büyük sehpa veya koltuk takımı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Özellikle taşınabilir mobilyalar arasından seçim yapmanız, ileriki zamanlarda odanızı tekrardan dekore etmenize fırsat verecektir.

mobilya seçiminde renklerin uyumu

Mobilya Seçiminde Renklerin Önemi

Ev dekorasyonunda mobilyaların yeri elbette ki bir başkadır. Kullanılacak alanın büyüklüğüne veya küçüklüğüne göre doğru seçimi yapmak önemlidir. Mobilya seçiminde renklerin uyumu da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Duvarların ve perdelerin rengine uygun mobilya seçmeniz gerekmektedir. Örneğin duvar ve perdeleriniz açık ton renge sahip ise, mobilyalarınızı koyu tona sahip modeller arasından seçebilirsiniz. Desenli kumaşlardan üretilen mobilyalar en sık tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Evinizin duvarları düz ve sade bir renge sahip ise, mobilyalarınızı renkli veya desenli olarak seçebilirsiniz. Burada önemli olan nokta desenlerin gözü çok yormamasıdır. Dekorasyon yapacağınız alan güneş ışığını almıyorsa açık renkli mobilyaları tercih etmek daha doğrudur. Bu şekilde dekore edilen alan daha ferah ve aydınlık görünecektir.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Şifa Duaları

Yorum Yap