1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Beslenmeli?

İnsülin Direnci Olanlar Nasıl Beslenmeli?

İnsülin direnci olan kişiler, hayatlarını belirli bir düzen dahilinde devam etmek ve doğru beslenme ile yaşamak zorundadır. Sağlık sorunları ile karşılaşmamak için harcayacakları çabalardan biri olan beslenme şekilleri için uzmanlar tarafından bazı öneriler bulunur. İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli sorusunun yanıtını bu başlıkta bulabilirsiniz.

İnsülin Direnci Nedir?

Pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu, kandaki şeker oranını dengeleyen bir göreve sahiptir. Fakat kanda bulunan hücreler, kimi zaman bu hormona karşı bağışıklık kazanabilir ve aralarındaki bağ zayıflayabilir. İnsülin’in yetersiz kaldığı durumlarda pankreas daha fazla hormon üretmek zorunda olacaktır. Normal şartların dışında üretim ihtiyacının olması olayına insülin direnci adı verilir.

insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli

İnsülin Direncinde Beslenme Şekilleri

İleriye dönük ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak adına insülin direnci olanların beslenmeye özen göstermesi gerekir. Aşağıda sıralanan maddelerin her biri hayatımızda olması gereken, önemli detaylardır.

Basit Şekerden Uzak Durun!

Şeker, insülin direnci konusunda direkt olarak etki eden ve fazla kullanımında sağlık sorunlarına sebep veren bir bileşenlerdir. Basit şekeri direkt veya bir içecek vb içinde tüketmemeniz gerekmektedir.

Tek Başına Karbonhidrat Tüketmeyin!

Kan şekerini kontrol altına alma konusunda karbonhidrat tüketimine de dikkat edilmeli. Yemeklerinizi sadece karbonhidrat üzerine kurgulamamalı, her öğününüzde muhakkak süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri veya fındık, ceviz gibi protein kaynakları tüketmelisiniz.

3 Ana Öğünü Atlamayın!

Yemek düzeni ve sıklığı da insülin direnci olanların beslenmesinde önemlidir. Bir insan için ideal yeme sıklığı günlük üç ana öğündür. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere bu üç ana öğünü kesinlikle atlamayın. Çok uzun saatler boyunca aç kalmamaya özen gösterin.

Meyve Tüketimine Dikkat!

Meyveler, büyük bir lif kaynağıdır. Lif ise kan şekerinin daha yavaş yükselmesinde etkilidir. İnsülin direnci yiyecekleri bakımından meyvelerin önemi fazla olmakla birlikte aşırı tüketimde de karbonhidrat temelli kan şekerini yükseltebilir.

Ayrıca, meyve suyu veya benzeri şekilde değil; direkt olarak meyvenin kendisini tüketmeniz gerekir.

Tam Tahıllara Özen Gösterin!

Ekmek tüketiminde tam tahıl özellikli yiyeceklere yönelmenizi öneriyoruz. Beyaz ekmek yerine tam çavdar ekmeği gibi tam tahıl ürünleri tüketin. Öte yandan pirinç yerine bulgur kullanmanız insülin optimum seviyede olmasında katkı sağlar.

Yeterli Su Tüketimi, Direnci Düzenler!

Listenin altıncı sırasında sadece insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli sorusu için değil, sağlıklı bir hayat içni gerekli olan su var. Ortalama olarak bir bireyin günlük 1.5 – 2 litre düzeyinde su tüketmesi gerekir. Fakat insülin direnci yüksek seviyede olanlar için bu miktarının 2.5 – 3 litre düzeyine çıkması gerekebilir. Günün tüm periyotlarında, belirli sıklıklarla bir bardak su içmek şeker konusunda sağlık problemlerinizi atlatmanızda yardımcıdır.

Sizlere toplamda 6 madde üzerinden insülin direnci beslenmesi hakkında bilgi verdik. Fakat bu önerilerimiz sadece sağlık sorununuz için değil, hali hazırda sağlıklı yaşam için de gereklidir. Öğrenmiş olduğunuz bilgileri sadece kendinize değil, yakınlarınıza, sağlıklı bireylere de tavsiye etmekteyiz.

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.