1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kayısı Çayı Zayıflatır Mı, Kayısı Çayı Faydaları

kayısı çayı zayıflatır mı
+ -

Kayısı Çayı Kilo Verdirir Mi

Bu yazımda kayısı çayı zayıflatır mı sorusuna cevap bulmaya çalışacağım. Kayısı çayını özellikle zayıflamak isteyenlerin diyetine destekleyici olarak tükettiğini biliyor muydunuz? Kısa bir şekilde değinmek gerekirse kayısı çayı ile ilgili birçok detayı bu başlık altında bulabilirsiniz.

kayısı Çayının faydaları

kayısı çayının faydaları oldukça fazladır. Kayısı çayının yararlarını başlıklar halinde ve her başlığı da tek tek açıklamasını yaparak açıklamak istiyorum.

Kayısı Çayı Kabızlığa İyi Gelir

kayısı oldukça fazla lif içeriğine sahip bir meyvedir. Bu lif zenginliğinden dolayı bağırsak hareketliliğini sağlar. Kayısı besinlerin absorde edilmesinde ve çok kısa bir zamanda işlenmesinde destek olur. Bundan dolayı da kabızlık sorununa iyi geldiği belirtilir.

kayısı çayı zayıflatır mı

Kayısı Kemik Sağlığını Destekler

Kayısı çayının bünyesinde bulunan kalsiyum, fosfor, manganez, demir ve bakır gibi mineraller kemik yapısının meydana gelmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Bundan dolayı kayısı çayının tüketimi kemiklerin daha sağlıklı gelişmesini ve bazı kemik rahatsızlıklarının da önlenmesini sağlar.

Kayısı Çayı Göz Sağlığını Destekler

Kayısı içeriğinde bulunan A, C ve E vitaminleri ve bakır, çinko gibi mineraller yardımıyla sağlıklı bir görüşe sahip olunmasına destek olur.

Kayısı Çayı İltihaplanmalarla Savaşır

Kayısı çayı sahip olduğu inflamatur özelliği dolayısıyla vücutta oluşan iltihaplarla güçlü bir şekilde savaşır ve oldukça hızlı ir iyileşmeye yardımcı olur.

Kayısı Çayı Sindirim Sistemini destekler

Kayısı çayı sindirime de yardımcı olur. Bir kayısı tüketiminde veya bir fincan kayısı çayı içerisinde günlük lif ihtiyacımızın %12’si bulunur. Bünyesinde barındırdığı bu zengin lif sayesinde besinlerin çok kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar ve sindirim için gerekli olan iyi bakterileri beslemeye yardımcı olur.

Kayısı Çayı Kalp Sağlığını Destekler

Kayı çayı içerdiği oldukça yüksek oranda lif dolayısıyla kötü kolestrolün azalmasını ve iyi kolestrolün de artmasına vesile olur. Yine içeriğinde yer alan potasyum sayesinde kalp kaslarını tutar, sistemde yer alan elektrolit seviyelerini dengede tutar.

Kayısı Çayı Antioksidandır

Kayısı çayının doğal bir antioksidan özelliğine sahip olduğunu biliyor musunuz? Sahip olduğu bu antioksidan özelliği sayesinde vücudu biriken toksinlerden çok kolay bir şekilde arındırır.

Kayısı Çayı Cilde İyi Gelir

Cildin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Oldukça sağlıklı bir cilt için kayısı çayı çok önemlidir. Kayısı çayı içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde cilde destek olurken, antioksidan özelliği dolayısıyla da yaşlanma sürecini geciktirir.

Kayısı Çayı Kansere Karşı Savaşır

Serbest radikaller vücuttaki antioksidanların en büyük düşmanlarıdır. Kayısı çayı sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerle savaşır ve hücrelerin kanser olmasını engeller.

Kayısı Çayı Zayıflamaya Yardımcı Olur

Bu başlığı daha detaylı bir şekilde ele alacağım ama kayısı çayının faydalarını ele alırken sıralamayı bozmak istemedim ve başlığı yazdım. Dediğim gibi bu başlığı yine bu yazı içerisinde daha detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.

Kayısı Çayı Doğal Bir Ateş Düşürücüdür

Kayısı içeriğinde vitamin ve mineral vardır ve barındırdığı kalori sayesinde vücutta ortaya çıkan ateşi düşürmede oldukça iyi bir yardımcıdır.

Kayısı Çayı Kansızlığa İyi Gelir

Kayısı meyvesi içerdiği bakır ve çinko mineralleri sayesinde anemi hastalığını geciktirici bir özelliği vardır. Bu sayede tedavi sürecine destek olur.

kayısı çayı zayıflatmaya yardımcı olur mu

Kayısı Çayının Zararları

Her şeyin aşırı tüketiminde olduğu gibi kayısı çayının da aşırı tüketilmesi söz konusu olduğunda bazı alerjik reaksiyonlar ve yan etkiler meydana gelebilir. Bunlar; ciltte meydana gelen kaşıntı, kızarıklık, döküntü, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi etkiler olabilir. Kayısı çayının çok aşırı tüketiminde ishal görülebilir. Kayısı meyvesi sülfit içermektedir. Sülfit dolayısı ile kayısı çayı da astım durumlarını tetikleyebilir. Bundan dolayı astım rahatsızlığı bulunan veya sülfit hassasiyeti olan kişilerin kayısı çayını tüketmemesi önerilir. Kısacası eğe kronik bir rahatsızlığınız varsa veya düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorsanız doktora danışmadan kayısı çayını tüketmemenizi öneriyorum.

Kayısı Çayı Zayıflatır mı

Gelelim yazımızın asıl konusuna. Kayısı çayı zayıflatır mı veya kayısı çayı kilo verdirir mi gibi arama motorlarında sıkça sorulan sorulara cevap arayalım. Kayısı meyvesi yapısında barındırdığı yüksek lif içeriği sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini destekleyici bir özelliğe sahiptir. Bu da kayısı meyvesini veya kayısı çayının metabolizma hızının artırmasına katkıda bulunur. Yapılan araştırmalar, kullanıcı yorum ve deneyimlere göre kayısı çayının zayıflatıcı ve form koruyucu etkisinin olduğunu gözler önüne sermektedir.

Kayısı Çayı Nasıl Yapılır

Ben kayısı meyvesini çok severim. Çok tüketmemekle birlikte kayısı çayını da yapar ve tüketirim. Kayısı çayını iki şekilde yapabilirsiniz ve ben bu iki yolu da burada anlatacağım.

Sallama Poşet Çay

Tabi her yerde veya her marka kayısı çayını almanızı kesinlikle önermiyorum. Güvendiğiniz marka veya aktarlardan alabileceğiniz poşet kayısı çayını bir bardak kaynamış suda 7 ile 8 dakika bekleterek demlenmesini sağlayın. Bu süre sonunda kayısı çayınız demlenmiş olacak ve poşet çayı çıkartıp gönül rahatlığı ile ve afiyetle içebilirsiniz.

Kuru Kayısı Çayı

Tencerede veya çaydanlıkta bir miktar su kaynattıktan sonra 2 tane kuru kayısı ekleyin ve bu şekilde bir bilemedim iki dakika daha kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra altını kapatıp 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlenme süreci bittikten sonra kayısı çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Kayısı Çayı Nasıl Tüketilmeli

Değerli okurlar, kayısı çayı günde en fazla 1 veya 2 bardak olacak şekilde tüketilmelidir. Yine kayısı çayı düzenli olarak tüketilmemeli ve ara ara içilmelidir. Kayısı çayının su attırıcı özelliği olduğu için kayısı çayının tüketildiği günlerde bol bol su tüketilmelidir. Yine eğer zayıflamak için kayısı çayı tüketiliyorsa ve maksimum derecede fayda görmek için düzenli bir şekilde beslenmek gerekiyor. Kayısı çayını aç veya tok karnına tüketebilirsiniz.

Değerli Pak Kadın okurları, kayısı çayı zayıflatır mıkayısı çayının yararlarıkayısı çayının zararlarıkayısı çayı nasıl yapılır gibi birçok etkenden bahsettik. Bunlar dışında, kayısı çayı kalori, kayısı çayı adetliyken içilirmi, kayısı çayı adeti keser mi, kayısı çayı bağırsak çalıştırır mı, kayısı çayı basura iyi gelirmi, kayısı çayı kullanımı, kayısı çayı etkileri, kayısı çayı göbek eritirmi, kayısı çayı gaz yaparmı, kayısı çayı haftada kaç kez kullanılır, kayısı çayı ne işe yarar, kayısı çayı ne zaman içilmeli başlıkları hakkında bilgi almak için arama motorlarında arama yapabilirsiniz.

Yorum Yap