1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır, Neler Yapılabilir?

çocuk odası dekorasyonu
+ -

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? Neler Yapılabilir?

Ev dekorasyonunda salon, oturma odası veya mutfak kadar çocuk odası da önem taşımaktadır. Çocuğunuz yoksa elbette ki böyle bir işle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ancak çocuğunuz varsa onun zevkine hitap eden bir çocuk odası dekorasyonu yapmak oldukça önemlidir. Çoğu anne baba, çocuklarının isteklerini görmezden gelerek kendi zevklerine uygun dekorasyon yapmaktadır. Hâlbuki o odada uyuyacak, ders çalışacak, oyun oynayacak olan kişi çocuklarıdır. Bu yüzden hem ebeveynlerin hem de çocukların ortak zevklerine uygun dekore etmek daha akıllıcadır. Tabi ki anne ve babalar çocukların her zaman daha iyi olmasını ister. Çocuğunuz çok küçük ise kararı sizler verebilirsiniz fakat çocuğunuz büyükse onun da isteklerine kulak vermekte büyük fayda vardır.

çocuk odası dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuk odası dekorasyonunda anne ve babaların dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Tek çocuğu olan aileler için çocuk odasını dekore etmek daha kolaydır. Birden fazla çocuğu olanlar ise dekorasyon işinde daha fazla dikkat etmelidir. Öncelikle çocuk odasında televizyon olmaması gerekmektedir. Televizyon hem uyku düzenini hem de okula gidiyorsa ders çalışma düzenini büyük ölçüde bozacaktır. Bu yüzden çocuğunuzun kendini daha rahat ve daha huzurlu hissedebileceği şekilde dekore etmelisiniz. Örneğin çocuğunuz erkek ise sevdiği çizgi film karakterlerinden oluşan bir oda döşeyebilirsiniz. Çocuğunuz kız ise barby bebeklerle dolu bir oda en iyi seçeneklerden biridir. Erkekler için mavi, kızlar için ise pembe renk vazgeçilmezdir. Odaların duvar rengini bu tonlar arasından seçebilirsiniz.

Çocuk Odası Dekorasyonu için İpuçları

Çocukların şüphesiz en çok vakit geçirdikleri alan kendi odalarıdır. Bu odaların onların zevklerine uygun olarak döşenmesi oldukça önemlidir. Eğer oda küçük ve dar ise perde seçimini açık renklerden yana kullanabilirsiniz. Bu şekilde odanın daha fazla ışık almasını ve aydınlık olmasını sağlarsınız. Oda içerisine yerleştirmek istediğiniz eşyaları köşelere koyarsanız, küçük olan oda daha büyük ve daha ferah görünebilir. Çocuk odası dekorasyonunda çocuğunuzun sevdiği çizgi kahramanlardan sevimli hayvanlara kadar birçok duvar kâğıdı seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz. Kitaplık, dolap, masa, yatak gibi seçimlerinizde de renk uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu ipuçlarından faydalanarak, ortaya renkli ve eğlenceli bir oda çıkarabilmeniz mümkündür.

Badem Sütü Maskesi Nasıl Yapılır?

Soslu Makarna Tarifi

Yorum Yap