1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Hametan Krem Yüze Sürülür Mü?

Hametan Krem Yüze Sürülür Mü?

İnsanların sıkça kullandığı ve uzun zamandır piyasada bulunan hametan, hem krem hemde pomad olarak iki farklı biçimde satılmaktadır. Özellikle krem formundaki hametan krem hemen hemen her evdeki ecza dolabında veya ilaç kutusunda mutlaka bulunmaktadır. Hametan pomad olan yani daha koyu kıvamlı olan merhem genel olarak doktor tavsiyesi ve reçete ile alınabiliyor iken, krem formundaki ise sıklıkla tercih edilen bir üründür. Konuyla alakalı olan hametan krem yüze sürülür mü sorusu çok fazla sorulan soruların başında gelmektedir. Konunun detaylarına tam girmeden önce ilk olarak hametan kremin nelere iyi geldiğini bilmekte yarar vardır. Hametan krem, vazelin likit yani sıvı parafin ve gliserin barındıran krem, bebeklerden yaşlı insanlara kadar herkes için kullanılabilmektedir. Özellikle kuruyan, çatlayan ile yarılan derilerde, bebek emziren annelerin zedelenen meme başlarında ve sıyrılma gibi deri zedelenmelerinde ile güneş yanıklarında ve pişik tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Yüze Sürülebilir mi? 

İnsanların merak ettiği konulardan biri olan hametan kremin yüze sürülmesi meselesinde hametan krem elbette yüze sürülür lakin yüzde meyda gelen her rahatsızlıkta tabikide hametan krem sürülemez. Hametan krem neye iyi geliyorsa sadece o rahatsızlık durumunda hametan krem yüze sürülebilir. Örnek vermek gerekirse güneş yanığından kaynaklı oluşan yaralar genel olarak alında, burun etrafında ve yanak üstünde meydana gelir. Güneş yanığından dolayı bu bu bölgeler için hametan krem yüze sürülebilir. Yine yüzün bu bölümlerinde meydana gelen çizik ile sıyrıklarda da hametan krem uygulanabilir. Hametan kremi yüze uygulayanlar kesinlikle gözlerle temas etmesine dikkat etmeli ve önlem almalıdır. Kremi yüze sürüp yıkamak, duşa, havuza veya denize girmek kremin göz ile temas etmesine neden olabilir. Hametan kremin gözle teması halinde gözler bol su ile yıkanmalıdır. Gözlerde yanma ya da başka bir rahatsızlık devam ediyorsa hiç zaman kaybetmeden tıbbi destek almak için hastaneye gidilmesi gerekiyor.

Hametan Krem Yüzde Ne Kadar Kalmalı? 

Merak edilen bir diğer konu da yüze sürülen hametan kremin yüzde ne kadar süre boyunca kalması ile ilgili olan husustur. Pişiklerde, meme başlarındaki çatlaklarda ya da sırt bölgesindeki güneş yanıklarında ne kadar zamanile tatbik ediliyorsa, yüz bölgesine uygulandığında da o kadar kalmalıdır. Yüz hatları çok hassas bölge olduğu için hametan krem yüze sürülünce çok daha fazla dikkatli olunmalıdır. Bazı insanlar bazı vücut bölgelerinde hametan krem uyguladıktan sonra gazlı bez ile o bölgenin hava ile temasını önlemektedirler. Yüz bölgesi için bu durum kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Yani eğer yüze hametan krem sürecekseniz yüz bölgesinin açıkta kalması gerekiyor. Hametan kremin uygulanışı da vücudun diğer bölgelerinde uygulandığı gibidir. İnce bir katman biçiminde sürülüp yavaşça emdirilmeye çalışılmalıdır. Çok abartmamak şartı ile gün içerisinde söz konusu bölge temiz olduğu müddetçe birden fazla kez uygulanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kullanılan diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi hametan kullanımda da yan etkinin görülme riski illaki vardır. Vücudun hangi bölgesine uygulanırsa uygulansın, deride döküntü, kaşıntı ve şişme gibi durumlar krem içeriğindeki en az bir maddeye alerji belirtisidir. Böyle bir durumda kremin kullanımından hemen vazgeçilip doktora bu durumun bildirilmesi icap eder.

Kadın sitesi olarak konuyla alakalı olarak hametan pomad ile krem arasındaki fark başlığı ile kaleme aldığım yazımı da okuyabilirsiniz. Hametan ile ilgili dolu dolu bilgi bulabileceğiniz bir yazı.

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.