1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Aman Dikkat Gözünüz Bir Anda Kör Olabilir..!

Aman Dikkat Gözünüz Bir Anda Kör Olabilir..!
+ -

Glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan ve göz sinirinde meydana gelen yıpranmalardan kaynaklanıyor. Halk arasında karasu olarak bilinen glokom (göz tansiyonu) belirti vermeden ciddi sorunlara yol açabilen hastalıklar arasında yer alıyor.


Her yaştan her gruptan insanda görülebilen glokom hastalığında bazı insanların riski diğerlerine oranla daha fazla. Glokom (göz tansiyonu) hep 40 yaş ve sonrası için bilinen bir problem olmakla birlikte, aslında doğuştan da olabilen bir hastalık. Hatta o zaman çok daha tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Küçük bir bebek için eğer tanı konulmazsa çok hızlı bir şekilde körlükle sonuçlanabiliyor.

Göz tansiyonu, belirti vermeden sinsice ilerleyen bir hastalık. Belirti vermeden ilerlemesi korkutuyor. Glokom hastalığı genellikle 40 yaşından sonra oluşuyor ama doğuştan glokom hastası olan kişiler de var. Tedavi edilmezse körlüğe neden olabilen bu hastalıktan korunmak için özellikle 40 yaşından sonra mutlaka göz tansiyonu kontrolü yaptırılması gerekiyor.

Yorum Yap