1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

duvar dekorasyonu
+ -

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyon denildiğinde akla ilk gelenlerden biri elbette ki ev dekorasyonudur. Ev dekorasyonunda çoğunlukla fazla önemseyen bölüm duvarlardır. Duvar dekorasyonu, mobilya veya perdeler kadar önemlidir. Bir evin odasını daha şık ve daha estetik gösteren temel unsurlardan biridir. Duvar renginin mobilyalar ile uyumu, aksesuarlar ile uyumu veya halı ile uyumu oldukça büyük önem taşımaktadır. Evi ev yapan duvarlar olduğundan dekore ederken zevkinize ve tarzınıza uygun duvar dekorasyonu yapmanız gerekmektedir. Salondan tutun da çocuk odasına kadar her odada farklı şıklığa sahip duvar dekorasyonu yapabilmeniz mümkündür. Geçmişten beri modası hiç geçmeyen duvar kâğıtları, günümüzde de popülaritesini devam ettirmektedir. Yine aynı şekilde taş duvarlar veya mutfaklarda sıklıkla tercih edilen karolar da ortama farklı bir hava katmaktadır.

duvar dekorasyonu

Duvar Dekorasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev dekorasyonunda nasıl ki bir perdenin rengi odanın tüm havasını değiştiriyorsa, duvarlar da aynı etkiyi yaratmaktadır. Duvar dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan biri duvarı tamamen aksesuarlar ile kaplamaktadır. Duvarları bu şekilde dekore etmek kalabalık ve karışık görünmesine sebep olabilir. Bu yüzden duvarların ölçülerine uygun aksesuarlar kullanmayı tercih etmelisiniz. Örneğin, bir tablo veya dekoratif bir çiçek kullanımı duvarların daha canlı ve daha gösterişli görünmesini sağlayacaktır. Birden fazla aksesuar kullanacaksanız, aralarındaki mesafenin eşit olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ortaya karman çorman bir görüntü çıkabilir. Ayrıca özel günler için kendi tasarımınızı oluşturabilir ve duvarlarını kendi zevkinize göre süsleyebilirsiniz.

Duvar Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Duvar dekorasyonu yaparken renklerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Renk uyumu her dekorasyonda oldukça önemlidir. Duvarlarınızı dekore ederken birbirinden farklı renge sahip aksesuarları kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Çok farklı renkler ile bezenmiş bir duvar görüntüsü hoş olmayabilir. Duvarların çok renkli olması, görsellik açısından diğer eşyaların önüne geçebilir. Bu sebepten dolayı aynı renk tonlara sahip çerçeve, biblo gibi aksesuarları tercih etmeniz daha doğrudur. Daha farklı ve dikkat çekici duvar dekorasyonu yapmak isterseniz, değişik şekillere sahip rafları tercih edebilirsiniz. Özellikle geometrik şekle sahip olan raflar, kullanılan alanlara hoş bir hava katmaktadır.

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır, Neler Yapılabilir?

En Güzel Şifa Duaları

Yorum Yap