1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Halı Seçiminin Önemi


+ -

Ev Dekorasyonunda Halı Seçiminin Önemi

Ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçalarından biri şüphesiz ki halılardır. Günümüzde her zevke uygun birbirinden şık ve güzel halı modeli bulunmaktadır. Ev dekorasyonunda halı seçimi yaparken yanlış tercih yapmak evin tüm havasını anında bozabilir. Bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri önce halı modelinin seçilmesidir. Halılar, evin havasını değiştiren kullanılan alanları daha sıcak bir havaya bürüyen en temel dekorasyon parçalarıdır. Bu yüzden öncelikle mobilyalar, perdeler ve hatta duvar rengi belirlenmeli, en son halı seçimine geçilmelidir. Aksini yaptığınız takdirde ortaya olumsuz ve istenmeyen durumlar çıkabilir. Yani önce halı seçiminde bulunursanız, diğer tüm aksesuarları ve eşyaları halıya uygun şekilde seçmek zorunda kalırsınız.

ev dekorasyonunda halı seçimi

Ev Dekorasyonunda Doğru Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda halı seçimi yaparken birtakım noktalara dikkat etmek de fayda vardır. Özellikle halı seçiminde desenli çok karışık renklerden kaçınmak gerekir. Klasik tarzdan hoşlanıyorsanız, düz renge sahip sade halı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Modern tarza sahip bir dekorasyon istiyorsanız, halı seçiminde geometrik şekilli olan halı modellerini tercih edebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken bir nokta bulunmaktadır. Özellikle evin giriş bölümü sıklıkla kayılıp düşülen zeminlere sahiptir. Giriş, koridor gibi alanlarda özellikle kaymama özelliğine sahip halılar arasından seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Çocuk odasında ise daha renkli, çizgi kahraman figürlü halı modellerini tercih edebilirsiniz. Çocuk odası halılarının anti bakteriyel özelliğe sahip olması da oldukça önemlidir.

ev dekorasyonunda halı seçiminin önemi

Ev Dekorasyonunda Halı Rengi Nasıl Seçilmelidir?

Ev dekorasyonunda halı rengi seçimi, halının modeli kadar önemlidir. Halı seçimi yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi perde ve mobilyalara uygun olarak seçilmelidir. Örneğin salon gibi büyük alanlarda mobilya ve eşyaları ön plana çıkarmak istiyorsanız, açık renk tona sahip halı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Açık renk halılar, kullanılan alanın daha büyük ve daha ferah görünmesini sağlamaktadır. Dikkatleri zemine çekmek istiyorsanız, açık renk ve desenli halı modellerinizi tercih edebilirsiniz. Kullanılan alanda daha sıcak ve samimi bir hava essin istiyorsanız, yeşil veya mavi tonlara sahip halı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca halı seçimi yaparken kolay temizlenir olması ve leke tutmayan malzemeden üretilmiş olmasına da dikkat etmek gerekir.

Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımının Önemi

Şifa Duaları

Yorum Yap