1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Neden Önemlidir?


+ -

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Neden Önemlidir?

Ev içi mekânın olmazsa olmaz aksesuarlarından biri elbette ki perdelerdir. Günümüzde birçok farklı malzemeden üretilen birbirinden farklı kullanım alanlarına sahip perde çeşitleri bulunmaktadır. Ev dekorasyonunda perde seçimi yaparken birtakım püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sadece rengini beğendiğiniz bir perdeyi alıp kullanmak doğru değildir. Perdeler, mekânın havasını anında değiştirebilen özelliğe sahiptir. Kullanılan alanı aydınlatma özelliği bulunan perdelerde doğru seçim yapmak oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı perde seçimi yaparken kullanılan alanda yer alan diğer eşyaları da göz önünde bulundurmak gerekir. Her perde modeli her mekâna uyum sağlayamayabilir. Dekorasyonun adeta yapı taşı olarak karşımıza çıkan perdeler, doğru seçilmediği takdirde kullanılan alanın görselliğine gölge düşürebilir.

ev dekorasyonunda perde seçimi neden önemli

Ev Dekorasyonunda Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda perde seçimi yaparken tek tip perde alımından kaçınılması gerekmektedir. Evin her odasına aynı perde modelini kullanmak yanlış bir seçim olabilir. Her odanın havası başkadır ve odada yer alan mobilyalar ile perdelerin uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin oturma odasında kullandığınız bir perdeyi, çocuk odasında kullanmanız doğru olmayabilir. Piyasada tül, kumaş, jaluzi, stor gibi birçok farklı malzemeden üretilen perde modeli bulunmaktadır. Bu modeller arasından seçim yaparak evinizin havasını anında değiştirmeniz mümkündür. Mutfak gibi kadınların daha çok vakit geçirdiği alanda en sık tercih edilen perde türü stor perdelerdir. Özellikle beyaz ve çiçek desenli perde modelleri tercih edilebilir. Salon ve misafir odası gibi alanlarda ise kumaştan yapılan şık perde modellerinden seçim yapabilirsiniz. Ayrıca bu tür büyük alanlarda gösterişli ve ortamı zengin gösteren modelleri de kullanabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev dekorasyonunda perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Perdeyi kullanacağınız alanı daha ferah bir havaya sokmak mı yoksa alanın daha renkli görünmesini mi istiyorsunuz buna karar vermeniz oldukça önemlidir. Eğer dışarıdaki aydınlığın ev içine de yansımasını istiyorsanız şeffaf kumaşlardan üretilen perde modellerine göz atabilirsiniz. Güneş ışığının içerisine girmesini istemiyorsanız, fon perde veya stor perde modelleri arasından seçim yapabilir, kullanılan alanlara şıklık katabilirsiniz. Tabi ki bu seçimleri yaparken perdenin boyunun da doğru seçilmesine dikkat etmek gerekir. Özellikle salon gibi büyük alanlarda yere kadar değen perde modelleri tercih edilmektedir. Özetle perdeler ev dekorasyonu için büyük önem taşımaktadır.

Mekâna Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şifa Duaları

Yorum Yap