1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Mekâna Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?


+ -

Mekâna Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonu uygulamalarında perde seçimini doğru bir şekilde yapmak oldukça önemli bir konudur. Evin havasını tamamen değiştiren perdeler, yaşam alanlarının vazgeçilmez parçalarındandır. Mekâna göre perde seçimi yaparken odanın geniş veya dar olması, aydınlık veya az ışık alması, eşyaların renkleriyle uyumu gibi birçok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Küçük mekânlar geniş olmadığından dolayı daha çok içeriye ışık veren açık renkli perdeler seçilmelidir. Eğer mekân fazlasıyla geniş ve tavanda yüksek ise tül perde ile birlikte fon perde modelleri arasından tercih yapılabilir. Odaların renk bütünlüğüne uygun birbirinden farklı birçok perde modeli bulunmaktadır. Özellikle stor perde modelleri günümüzde en sık kullanılan ve ortamı şık bir mekâna dönüştüren perde modelleri arasında yer almaktadır.

mekana göre perde seçimi

Çocuk Odası Perde Seçimi

Çocuk odalarını dekore etmek oldukça keyifli bir iş olmakla birlikte onların renkli iç dünyasını da yansıtmak anlamına gelmektedir. Her oda da olduğu gibi çocuk odasında da dekorasyonu tamamlayan en önemli parçalardan biri perdelerdir. Katlamalı kumaş perde modelleri çocuklar için ilk seçenek olabilir. Erkek çocuklar için mavi tonlarının hâkim olduğu perdeler veya çizgi film kahramanlarının yer aldığı perde modelleri seçilebilir. Kız çocukları için ise pembe, fuşya veya mor renklerin hâkim olduğu fon perde modelleri arasından tercih yapılabilir. Ayrıca barbi bebek desenli, çiçek desenli perde modelleri de kız çocuklarının odalarını daha eğlenceli bir hale getirebilir.

Yatak Odası Perde Seçimi

Yatak odası günün tüm yorgunluğunun atıldığı dinlenme alanıdır. Yatak odası perde seçiminde perdenin odada yer alan eşyalar ile uyumu son derece önemlidir. Klasik veya modern bir yatak odasına göre perde seçimini kolaylıkla yapabilirsiniz. Klasik bir yatak odasına sahipseniz, tül perde modelleri arasından seçim yapılabilir. Oda küçük ise pencerelerin boyutunca perde kullanılması tavsiye edilmektedir. Tül perdeler ile birlikte düz renge sahip fon perdeler de kullanabilirsiniz. Modern bir yatak odasında ise pilili tül perdeler tercih edilebilir. Yine aynı şekilde tül perdelerin kenarlarında kullanacağınız fon perdeler de yatak odasına farklı bir hava katabilir.

Mutfak Perde Seçimi

Mutfak perde seçiminde mekânın kullanım amacına yönelik seçimler yapılması gerekmektedir. Mutfak alanları günün büyük bir bölümünün geçtiği alanlardan biridir. Bu alanın yeterli seviyede ışık görmesi son derece önemlidir. Mutfak dekorasyonuna uygun renkler ve desenlerden oluşan katlanabilir özelliğe sahip perde modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Özellikle kullanımı ve temizliği kolay perde modelleri tercih edilmelidir. Büzgülü perdeler, ahşap tasarıma sahip jaluziler gibi seçenekler de mutfağın son derece şık görünmesini sağlamaktadır.

Bebek Odası Perde Seçimi

Bebek odasını dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri perde seçimidir. Bebek odaları için en sık tercih edilen renkler açık tonlardır. Odanın ferah ve aydınlık olması bebek için de önemlidir. Bebeklerin gelişimine katkı sağlayacak desenlerden oluşan perdelerin seçilmesi önerilmektedir. Güneşi engelleyen, açık tonlardan oluşan ve desenli stor perdelerden seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle balık, kuş gibi desenli perdeler bebeklerin hayal gücünün gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

yatak odası perde seçimi

Oturma Odası Perde Seçimi

Oturma odası kişilerin en çok zaman geçirdiği mekânlardan biridir. Oturma odası için perde seçimi yaparken özellikle eşyaların rengine, halının rengine, varsa aksesuarların rengine, duvarın rengine ve koltuk takımlarının rengine uygun seçim yapmak önemlidir. Oturma odası için en çok tercih edilen perde modelleri arasında zebra perdeler ilk sırada gelmektedir. Hem kolay hem de oldukça rahat kullanıma sahiplerdir. Bir diğer seçenek ise kolay açılır kapanır özelliklere sahip stor perdelerdir. Bu perdeler ise mekâna sade ve spor bir hava katmaktadır. Küçük bir oturma odasına sahipseniz, stor perdeler arasından desensiz olanlarını tercih edebilirsiniz.

Salon Perde Seçimi

Oturma odalarından sonra en çok zaman geçirilen mekânlardan biri de salonlardır. Salon perde seçiminde perdelerin odada yer alan her eşya ile uyumlu olması gerekmektedir. Modern bir salona sahipseniz, tek rengin hâkim olduğu tül perde modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Salonda bulunan eşyalar tek renk ise odaya hareket getirmek için desenli perde modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Mobilya ve eşyalar birbirinden farklı renklere sahip ise pastel tonlara sahip tek renk perde modelleri arasından seçim yapılabilir.

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Şifa Duaları

Yorum Yap