1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Madegcenta Ve Madecassol Arasındaki Fark Nedir?

Madegcenta Ve Madecassol Arasındaki Fark Nedir?

Madegcenta ve madecassol arasındaki fark belirtilmeden önce, bu iki kremi ayrıntılarıyla bilmek yerinde olacaktır. Bu anlamda, iki krem de benzer konularda tedavi önerisine çare olarak görülseler de, aralarında nüanslar da bulunmaktadır.

Bu anlamda, kremler arasındaki farkları onların içeriklerini ve etki alanlarını da bilerek değerlendirmekte fayda vardır.

Madegcenta Nerelerde Kullanılır?

Madegcenta adlı ürün, % 1 merhem olarak da geçmektedir. Bu durum, onun daha çok sağlık hizmetinde kullanılan ciddi bir ilaç olduğunun da sinyalini verir. İlacın içinde ‘centella asiatica’ denilen bitkinin özü bulunmaktadır.

madegcenta ve madecassol arasındaki fark

Bu krem, daha çok yanıklar için önerilmektedir. Herhangi bir cerrahi müdahaleyle birlikte, oluşan yaralara, izlere karşı da bu krem önerilmektedir. Ürünün kullanıldığı alanlar ise şu şekilde geçmektedir:

 • 1. ve 2. Derece yanıklar
 • Deri ülserleri
 • Göğüs çatlakları
 • Genital bölge tahrişi ve yırtılması
 • Sünnet sonrası tahrişler, izler
 • Doğum çatlakları
 • Dikiş izleri
 • Radyoterapi dokularındaki hasarlar

Madegcenta adlı ürün, eczanelerde bulunsa da, doktor tavsiyesi olmaksızın asla kullanılmamalıdır. Bu krem, ayrıca yatalak olan, sürekli yatmaktan vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar oluşan insanlar için de kullanılmaktadır. Yatak yarası dediğimiz bu rahatsızlıklar için, Madegcenta önemli bir üründür. Soğuğun, rüzgârın yol açtığı çatlaklar, mevsim normallerinin getirdiği etkilerle kuruyan ciltler için de bu krem kullanılabilir. Bu ilacı kullanırken, alerjik reaksiyonunuzun olmamasına dikkat etmeniz gereklidir. O yönde, kremi cildinizin bir bölümüne deneme amaçlı sürdüğünüzde kızarıklık, kaşıntı yapıyorsa asla kullanmamanız gereklidir.

Madecassol Ne İşe Yarar ?

Madecassol, ‘centella asiatica’ adı verilen ve Hintçe’de de ‘gençlik pınarı’ şeklinde bilinen bir bitkinin özünden yapılmış kremdir. O anlamda, insanların gençliklerine özen göstermelerini, yaşlanmalarının gecikmesi için de bu krem kullanılabilir. Krem, bu etkilerinin yanında, 1. ve 2. Derece yanıklar adına da etki sağlamaktadır. Yanık kremi olmasıyla birlikte, aşağıdaki maddelerde görülen rahatsızlıkları da iyileştirici gücü bulunmaktadır:

 • Radyoterapi sonrası epidermitis tedavisi
 • Yaralar
 • Cilt kuruluğu
 • Ağda sonrası vücuttaki tahrişi gidermek
 • Solaryum sonrasındaki acıyı gidermek
 • Akneler, sivilceler
 • Doğum çatlakları
 • Göğüs ucundaki çatlaklar
 • Dudak kurulukları ve çatlamaları
 • Güneş yanıkları
 • Ameliyat izleri

Bu krem, vücuttaki akne, sivilce gibi ergenlik izlerini de gidermek için önerilmektedir. Bir yere çarptığınızda, bir yeriniz kesildiğinde, bu kremi kullanmanız fayda getirebilir. Sık sık kilo alıp veren biriyseniz, doğumdan kalma olarak da çatlaklarınız varsa, Madecassol kullanmanız adına ideal bir ürün sayılabilir. Bu ürünün cildi beyazlatma gibi bir fonksiyonu da bulunmaktadır. Cildinizde lekeler, renk eşitsizlikleri varsa, Madecassol’e başvurulabilir.

Hücre yenileyici özelliği olan mevcut krem, güneşten gelen zararlı UV ışınlarını da filtreleme özelliğine sahiptir. Bu sebeple, güneşe karşı koruyucu bir bakım ürünü şeklinde değerlendirilebilir. Ellerdeki çatlak, tırnaklardaki kırılma için de Madecassol tercih edilebilir. Bu krem, birçok muadil kreme nazaran daha fazla rağbet görmektedir. Nitekim, onun başka kremlerle karşılaştırılarak, maskelerde kullanılması da kadınlar tarafından tüketilmesine olanak vermektedir.

madegcenta ile madecassol arasındaki fark

Madegcenta Ve Madecassol Arasındaki Fark Nedir?

Madgcenta ve Madecassol kremleri birbirlerinin muadilleri gibi görülseler de, aralarında ufak kullanım farkları da bulunmaktadır. Madgcenta biraz daha dermatolojik, ilaç kıvamında bir üründür. Bu yüzden, yan etkileri olabilmektedir. Madgcenta, bilhassa süperenfekte lezyonlarda –yani, iyileşmemiş lezyonlarda- kullanılmamaktadır.

Madecassol, bu ilaca göre daha rahat kullanılmaktadır. Hücreler arası boşlukları doldurduğu belirtilen bağ dokusunu etkilemektedir. Bu sebeple, Bepanthen, Bepanthol gibi kremlerle de bareber sıkça tüketilmektedir. Fakat, Madegcenta adlı krem genel mahiyette sade biçimde kullanılabilmektedir. Eğer, cilt maskesi için bir kullanım sağlanacaksa, Madecassol daha fazla önerilmektedir.

Bu anlamda, aralarında büyük farklar bulunmamaktadır. Sadece, kullanımlarındaki kimi noktalarda ufak değişiklikleri mümkündür. Fakat, Madecassol, Madegcenta adlı ürüne göre daha fazla bilinmekte, daha fazla tüketilmektedir.

Madecassol daha çok krem olarak tüketilmekteyken, Madegcenta’nın merhem etkisine vurgu yapılmaktadır. Krem ve merhem arasındaki bilgi de şu şekilde belirtilmektedir: Krem her türlü alanda daha genel şekilde kullanılırken, merhem biraz daha yaralara vurgu yapmak bağlamında değerlendirilir. Bu yüzden, insanlar ‘yarama merhem oldun’ ifadesini kullanırlar. Oradaki merhem, ilaç karşılığının altını çizmek adınadır.

Yazar Hakkında

Sitemizde hamilelik, giyim, moda, güzellik, saç bakımı, sağlık vb yani kadına dair her konuyla ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan yazılar doktor veya uzman tavsiyesi değildir.