1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?


+ -

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda en önemli alanlardan biri zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz salonlarımızdır. Salon dekorasyonu yaparken perdesinden mobilyasına, duvarların renginden halıların rengine kadar birçok önemli detaya dikkat etmek gerekir. Salon bölümü evin adeta vitrini gibidir. Çoğunlukla misafirlerin ağırlandığı bu alanları şekline göre dekore etmek oldukça önemlidir. Salon şekilleri genellikle dikdörtgen, L tipi veya kare şeklindedir. Örneğin; dikdörtgen tipi bir salon şekline sahipseniz, oda içerisine yerleştireceğiniz yemek masasını da dikdörtgen şeklinde alabilirsiniz. Koltuk veya kanepe gibi mobilyaları L şeklinde almanız, salonunuzun daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlayacaktır. L tipi salon şekillerinde yine L tipi oturma gruplarından alabilir ve mobilyalarınızı biraz küçük seçerek salonunuzun daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Kare tipi salon şekillerinde ise kare formunda sehpa, masa gibi seçimler yapabilir, tekli veya ikili koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz.

salon dekorasyonu

Salon Dekorasyonunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Salon dekorasyonu doğru bir şekilde yapılmadığında ortaya karışık ve özensiz bir görüntü çıkabilir. Gereksiz çok eşya koyulması veya rastgele mobilya yerleşimi düzensiz bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olabilir. Eğer salon bölümü küçük ise açık renge sahip mobilyalar tercih edilmelidir. Böylelikle küçük olan salonunuz daha geniş ve ferah görünecektir. Salon bölümü büyük ise daha koyu tona sahip eşya ve mobilyalar tercih edebilir. Ayrıca duvarlara dekoratif amaçlı raflar yaptırmak, salonların daha şık ve daha gösterişli görünmesini sağlamaktadır. Yine aynı şekilde farklı renklere sahip duvar kâğıtlarını tercih edebilir ve salonunuzun havasına farklı bir hava katabilirsiniz. Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de koltuk seçimidir. Zamanın çoğunu salonlarda geçirdiğimiz göz önünde bulundurulursa, koltukların hem rahat hem de konforlu olması oldukça önemlidir.

salon dekorasyonunda renk seçimi

Salon Dekorasyonunda Renk Seçiminin Önemi

Salon dekorasyonunda renk seçimi dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Mobilya ve duvarların birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Duvar rengi beyaz olan bir salonda mobilyalar koyu renk tercih edilmelidir. Bu şekilde mobilyaların rengi ön plana çıkmaktadır. Eğer duvarların rengi koyu tonlara sahip ise mobilyalar daha açık tonlarda tercih edilmelidir. Günümüzde en sık tercih edilen duvar renkleri arasında mor, lacivert ve açık mor renkleri yer almaktadır. Bu renkler arasından seçiminizi yapabilir ve salonunuzu daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Salon dekorasyonunda olmazsa olmaz aksesuarlardan biri perdelerdir. Perde modeli ve renk seçimini diğer eşyalar ile uyumlu olacak şekilde seçmeye özen göstermek gerekir. Düz ve sade perde modelleri arasından seçim yaparak, salon içerisindeki mobilyaları ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıca mobilyalar ile zıt renge sahip perde modelleri arasından seçim yapabilir ve salonunuza daha marjinal bir hava katabilirsiniz.

Renklere Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şifa Duaları

Yorum Yap