1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

12. Hafta Gebelik | 12. Hafta Hamilelik Döneminde Neler Olur?


+ -

12. Hafta Gebelik Döneminde Bebekte Görülen DeğişikliklerBebeğiniz 12. Haftaya girdi. Büyümeye devam ediyor. Bebeğin hareketleri ultrasonda çok daha net gözlemlenebilecek ve kalp atışı dinlenebilecektir. Bebek 6 cm büyüklüğüne yakın bir büyüklüğe ulaşır. Ve ağırlığı 13-14 gram kadardır. Rahminiz de irice bir greyfurt büyüklüğündedir ve genişlemeye devam edecektir.

Bu hafta bebek gelişimi için çok önemlidir. 1.trimester denilen ilk 3 aylık dönemin sonunda çok hızlı büyüme ve gelişme olan ikinci üç aylık dönem başlamaktadır. Gözleri gelişmekte kulakları form kazanmakla beraber kulak kanalları oluşmuş olmalıdır. Bebeğinizin ağzı hareket edebilmektedir. Bas parmağı ağzına götürüp emme hareketi yapan bebek ultrason görüntüsü tam da bu haftaya aittir.

Bebeğin beyni ile vücudu arasında iletişim sağlayacak sinirler gelişmeye başladı.  Omurilik akyuvar üretimine başladı.   Kafası ve gövdesi olarak iki kısımdan oluşan görüntüsü değişip vücudu uzamaya başladı. Kolları ve bacakları ile   daha orantılı bir vücut görünmektedir.

12. Haftada Bebekte Olan DEğişiklikler
12. Haftada Bebekte Olan DEğişiklikler

Bebeğin refleksleri gelişmeye başladı. Bu bebeğin çok daha fazla hareket etmesi demek. Hıçkırmaya başladı ve gözlerini kırpabilir. Rahmin içinde dönebiliyor ve esneme hareketleri yapıyor. Kasları da geliştiğinde sinirler kaslarını   kontrol etmeye başlayacaktır. 12. Haftadan itibaren kemik ve kas dokusu gelişen bebeğinizin kemikleri hala kıkırdak formda olsa da sertleşmeye başlayacaktır.  40.haftaya gelene kadar 300 adet küçük kemik oluşacaktır. Doğduktan sonra bu kemiklerin çoğu birleşerek sayısı azalmaktadır.

10 haftadan beridir bazı sistemleri çalışıyor. 12 haftalık olan bebek amniyon sıvısı ile boşaltım ve dolaşım yapmakta akciğerlerde nefes alma egzersizlerine başlamaktadır. Bu aşamada bebek amniyon sıvısı ile dolaşım ve boşaltım yaptığı için herhangi bir süzme yapmaz ve   zararsızdır endişe etmeyin.

Bebeğinize ait kromozomlar saç veya vücudundan amniyon sıvısına geçtiği için ikili veya üçlü test bu hafta önerilir.  Bu sayede bebekte oluşabilecek kromozom kaynaklı riskler tespit edilebilmektedir.

Merakla beklediğiniz bebeğin cinsiyeti bu hafta belirginleşmeye başlar. İç organların yapısal formu oluşmaya başlar. Kısa bir süre sonra fiziksel olarak cinsiyet ayrımı da gözlenecek ve bebeğin cinsiyetini öğreneceksiniz. Biraz daha sabır.

12. Haftada Görülen Semptomlar
Hamileliğin 12. Haftasında Görülen Semptomlar

12. Hafta Gebelik Döneminde Görülen Semptomlar

Hamileliğin başından beri sadece sizin bildiğiniz ve hissettiğiniz bebeğiniz artık yavaş yavaş dışarıdan görünen bir hal alacaktır. Buna hazır olmalısınız. Vücut yapınıza göre değişmekle beraber artık giyiminizi bebeği de düşünerek değiştirmeye başlamalısınız.  12.  haftadan sonra lastikli ve bel kısmı bol olan giysiler giymeyi tercih edin.

Vücudunuz hızlı bir şekilde değişecek artık kalbiniz daha fazla kan pompalayacaktır.  Bu sizin kalp atışınızı da hızlandıracaktır. Bebeğin beslenmesi için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller sizin beslenmeniz yoluyla ona ulaşacaktır. Siz kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Çünkü vücudunuz iki bedeni beslemektedir.

12. Hafta Gebelikte Vücutta Oluşan Değişiklikler
Gebeliğin 12. Haftasında Anne Vücudundaki Değişiklikler

12.Haftalık Hamilelikte Vücudunuzda Neler Değişiyor?

Rahminiz bebeğin büyümesi ile beraber genişleyecek ve karın kısmında dışa doğru gerginleşecektir.  Bu haftalardan itibaren formunuzu korumak hem kendi sağlığınız hem bebeğin sağlığı için bol su içmeli egzersiz yapmalısınız. Bebeğin zıplama hareketi gibi bir hareket yaptığını hissedebilirsiniz. Sıvının içerisinde etrafa değmeden büyüyor. Çok hafif de olsa içinizde hareket eden bir canlıyı hissedeceksiniz. Bunun oluşturduğu fiziksel ve duygusal değişiklikleri hazır olmalısınız. Bu hızlı değişimin size kattığı duygusal derinlikle beraber yoğun anlaşılmaz hisleri hamileliğin sonuna kadar artan bir şekilde hissedeceksiniz.

Hamilelik süresince çoğu annenin yaşadığı sabah bulantısı ve kokulara karşı aşırı hassasiyet bu haftadan sonra yavaşlayacak 3 aydan sonra duyarlılık olarak çok az bir şekilde kalacaktır.

Mide bulantısı azalmakla beraber 12.haftada en çok mide yanmasından şikayet edilmektedir. Hatta halk arasında bebeğin saçları çıktığı için midenizin yandığı söylenir. Bu nedenle midemizi rahatlatacak yiyecek ve içecekler tüketebilirsiniz. Dolu mide ile yatmamaya özen gösteriniz.

Artık memeleriniz büyümeye ve doğum sonrası bebeğinizin hayat içeceği olan sütü üretmek için kendini yenilemeye başlar. Normalde kullandığınızdan daha büyük sutyenler almanız gerekecektir. Bu haftadan sonra aşırı kilo almadığınız sürece daha fazla büyümez. Pamuklu ve doğum sonrası da kullanabileceğiniz uygun bir sutyen kullanabilirsiniz.

12 Haftalık Bebek İçin Neler Yapılabilir
Gebeliğin 12. Haftasında Bebek İçin Yapılması Gerekenler

12 Haftalık Bebek İçin Neler Yapmalısınız?

Bebeğiniz sizinle kalbi atmaya başladıktan beri bir bütün halinde sizin duygusal ve fiziksel her türlü halinizden etkilenmektedir. Bebeğiniz için yapacağınız en güzel şey güzel duygularla onun içinizdeki gelişimine katkı sağlamaktır. Artık sizi duymaya başlayacak bu yüzden onunla konuşun.  Hamileliğin ilk 3 ayında folik asit çok önemlidir. Doktorunuzun gerekli gördüğü zamana kadar kullanmaya devam etmelisiniz. Demir ve C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Doktorlar balık tüketimini faydalı olacağını söylemektedirler.

Bebeğin iç organlarında meydana gelen hızlı değişim ve gelişim için aldığınız vitamin ve mineraller çok değerlidir. Bütün hamilelik süresince bol su içmeye özen gösterin. Özellikle iç organların gelişmeye başladığı bu haftalarda kendinizi ihmal etmeyin ve bebeğiniz için gerekli tüm vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun.

12. Haftada Anneye Öneriler
Gebeliğin 12. Haftasında Anneye Öneriler

12.Haftada Anneye Sağlık Önerileri

Vücudunuzun alıştığınız güzel esnek formunu hamilelik süresince korumak için yağlı şekerli ve karbonhidrat tüketiminden uzak durmalısınız. Bebeğin olduğu kadar sizin de enerjik ve canlı olmanız için vitaminlere ihtiyacınız vardır. Sağlıklı beslenmeli kendinize aşırı yoracak aktiviteler dan uzak durmalı ama düzenli spor ve egzersiz yapmalısınız. 10 haftaya kadar doktorun bazı ani hareketler uzak durmanızı söylemiş olabilir 7 aya kadar egzersizleri artık daha güvenli yapabilirsiniz. 12. haftada yapabileceğiniz egzersiz ve hareketleri doktorunuza danışmalısınız. Yürüyüş, yüzme ve yoga gibi hafif egzersizler sağlıklı ve zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz dışarıdan belli olacak, henüz oluşmadan doktorunuzun tavsiyesi ile karın bölgesinde oluşabilecek çatlaklar için şimdiden tedbir alabilirsiniz.

Bebeğin dolaşımı da sizin damarlarınızda kalbinizin pompaladığı kan ile gerçekleşiyor. Bu nedenle damarlarda bir genişleme olabilir. Aşırı ayakta kalmaktan sakının. Varis oluşmasını engellemek için mutlaka doktorunuzla konuşarak uygun egzersiz ve uygun dinlenme metotlarını uygulayın. Bu sizin doğum sonrası daha sağlıklı olmanız için çok gereklidir.

Bebek artık embriyo dönemine göre virüs, ilaç, kimyasal maddeler gibi dış etkenlere karşı çok daha hassastır. Bu yüzden daha dikkatli olmalı pandemi döneminde kendinize daha iyi izole etmeli temizlik ve hijyene çok daha fazla özen göstermelisiniz. Kalabalık yerlerden uzak durum.  Temiz havada yürüyüş yapın.  Kullandığınız deodorant, parfüm ve diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinde doğal ürünleri tercih edin. Temizlik malzemelerinde de kimyasal özelliklerine dikkat edin ve organik yapıda olanları tercih edin.

Bu dönemde kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Her gün bir elma tüketerek rahatladığınızı hissedeceksiniz. Daha uzun bir yolunuz olduğunu düşünün ve bu güzel anların tadını çıkarın.

12. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri

12. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüsü
Hamileliğin 12. Haftasına Ait Ultrason Görüntüleri

12. Hafta Gebelik Uzman Görüşleri

Yorum Yap