Hamilelik

19.Hafta Gebelik | 19.Hafta Hamilelik Döneminde Neler Olur?

Hamileliğin 19. haftasında bebek ve annede oluşan değişimleri, 19 haftalık bebeğin ultrason görüntülerini ve daha fazlasını sizlerle paylaştık.

Gebeliğin 19. Haftası
19 Hafta Hamilelik

19.Hafta Hamilelik

Anne olmak her kadının hayalini süsler. Anne adayları bebeklerini dünyaya getirecekleri günü iple çeker. Hamileliğin ilk anından doğum anına kadar anne adayları heyecan içerisindedir. Bundan dolayıdır ki hamileliğin her anı her anne adayı için çok özeldir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ile artık anne ve babaları yeni maceralar beklemektedir.

Hamilelikte her hafta anne adayları ve bebek için oldukça önemlidir. En önemli haftalardan biri de 19. haftadır. Diğer haftalarda olduğu gibi bu haftada da bebeklerin sağlığı için nasıl beslenilmesi gerektiği bilinmeli, zarar görebileceği davranışlardan kaçınmalıdır. Aynı zamanda anne adayları kendi vücut ve ruhsal değişimleri tanımalı, diğer insanlar da anlayışla yaklaşmalıdır. 19. haftanın anne adayları ve bebek için özellikleri bulunmaktadır. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

19. Haftada Bebeğin Fiziksel Gelişimi
Gebeliğin 19. Haftasında Bebekteki Fiziksel Gelişim

Bebeğiniz Fiziksel Olarak Değişim Gösteriyor

Gün geçtikçe bebeğin boyunda uzama olmaktadır. 19. hafta da bebeğin boyunda uzamanın görüldüğü haftalardan biridir. Bu haftada bebek ortalama 15 cm civarındadır. Kilosu ise 240 gramı bulmaktadır. Bu özellikleriyle bebek mango meyvesi büyüklüğünü almaktadır. Bebeğin kol ve bacakları bedenini oluşturan diğer parçalar ile uyum içinde bulunmaktadır.

Vücudun en önemli organlarından olan böbrekler çalışmasını sürdürmektedir. Böylece bebekte idrar üretimi devam etmektedir. Kafa derisindeki değişmeye bakıldığında saçların uzadığı görülmektedir. Bebeğin cildinde meydana gelen değişmeye bakıldığında ise Verniks Kazeoza dediğimiz tabaka karşımıza çıkmaktadır. Bebeğin cildini dış etkilere karşı koruyan tabakadır. Bebeğin şeffaf cildi artık ten rengini almaya başlamaktadır.

Gebeliğin 19. Haftasında Bebekteki Algısal Gelişim
19 Hafta Gebelikte Bebekteki Algısal Gelişim

Bebekteki Algısal Değişim

19.haftada bebeğin gelişimi son hızla devam etmektedir. Vücudunda meydana gelen değişimlerin yanı sıra algısal değişim de yaşanmaktadır. Bu değişimlerden ilki tat alma duyusunda meydana gelen değişimdir. Bebeğin dilinde bulunan tat alma tomurcukları gelişmiştir. Bebek tatlı olan sıvıyı tercih etmektedir. Bunun nedeni de içinde bulunduğu amniyotik sıvının tatlı olmasıdır.

Bir diğer algı gelişimi ise duyusal olarak görülmektedir. Bebekler bu dönemde hassas duyu yeteneğine sahiptir. Bu duyu sayesinde çok düşük ya da çok yüksek frekansları algılayabilmektedir. Yetişkinlerin bile duyamadığı bu frekanslar mucizevi şekilde bebekler tarafından duyulabilmektedir.

Gebeliğin 19. Haftasında Anne Bedenindeki Değişimler
Hamileliğin 19. Haftasında Anne Bedenindeki Gelişimler

Anne Bedeninde Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 19. haftasında bebekte meydana gelen değişimlerin yanı sıra anne adaylarında da değişimler gözlemlenmektedir. Belirgin olarak görülen ilk değişim karında bir bebeğin olduğunu kanıtlayan göbektir. Bu haftada rahim yaklaşık olarak 1.3 cm büyüklüğünde olmaktadır. Bu haftada anne adaylarının merakla cevap aradığı sorulardan biri kilo artışı olmaktadır. Bu haftaya kadar alınan kilolar ortalama olarak 3 ile 6 kg arası olmaktadır. Anne karnındaki bebeğin kilosu ise bu kilonun 200 gramını oluşturmaktadır. Hamileliğin 19. haftasında anne adaylarında görülen önemli değişimlerden biri de göğüslerde görülmektedir. Dolgunlaşmaya başlayan göğüs uçları kahverengiye dönüşmektedir. Bu renk de kalıcı olmayıp ilerleyen zamanlarda değişmektedir.

Hamileliğin her anı anne adaylarında fiziksel değişime neden olduğu gibi ruhsal ve psikolojik açıdan da değişime neden olmaktadır. Bu değişimler normal olarak karşılanmaktadır. Hamileliğinin 19. haftasında olan bir anne adayının karşılaştığı bazı ruhsal değişimler görülmektedir. Karın büyümesiyle hamileliğin ortaya çıkışı anne adaylarında tatlı bir şaşkınlık oluşturabilmektedir. Gün geçtikçe büyüyen karına alışan ve bebeğin içinde kıpırtısını hisseden anne adayları bu durum artık ona normal gelmektedir.

Gebeliğin 19. Haftasında Yatış Pozisyonları
19 Hafta Gebelikte Annenin Yatış Pozisyonları

Hamileliğin 19. Haftasında Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinize hamile kalmadan önce dilediğiniz pozisyonda yatmakta özgürdünüz. Bebeğiniz karnınızda büyümeye başladığı andan itibaren yatış pozisyonunuzda değişiklik meydana gelmektedir. Karın üzerinde yatmaya korkan anne adayları için yatış pozisyonları bulunmaktadır. Normal hayatta sırtüstü yatmak en çok tercih edilen yatış şekillerinden biridir. Ancak hamilelikte bu yatış pozisyonu tercih edilmez. Çünkü bu durum pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir.

Hamileler için en ideal yatış pozisyonu yan yatmaktır. Sol tarafa dönük bir şekilde yatmak tercih edilmelidir. Özellikle bacak arasına yastık koyularak yatılması hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önem taşımaktadır. Bu şekilde yatışın anne için avantajları bulunmaktadır. Ayaklarda ve ellerde oluşabilecek şişkinliği azaltma, böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması bu avantajlardandır. Tüm gece boyunca bahsedilen pozisyonda yatmak mümkün olmamaktadır. Rahatsızlık verici yatışa yönelmemek için bir yastıktan yardım alınabilir. Sırta verilen yastık desteği ile sırtüstü yatış engellenebilmektedir.

Gebeliğin 19. Haftasında Anne Nasıl Beslenmelidir
19 Haftalık Gebelikte Anne Nasıl Beslenmelidir

Hamileliğin 19. Haftasında Nasıl Beslenilmelidir?

Beslenme şekli ve düzeni hamilelikte oldukça önemlidir. Hamileliğin her haftasında tüketilmesinde fayda görülen yiyecekler bulunmaktadır. Hamilelikte 19.  haftaya giren anne adayının çinko alması bebeğin sağlığı için önem taşımaktadır. Anne vücudunda bulunan yağ, protein gibi maddelerin dönüştürülmesinde çinko önemlidir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlamaktadır. Hamilelikte çinko ihtiyacını karşılayabilecek besinlere örnek olarak; kırmızı et, hindi eti, tahıllı besinler, kuruyemişlerden fındık ve fıstık, yumurta, süt ve peynir gibi hayvansal gıdalar verilebilir.

Hamilelikte çinko alımına dikkat edilmesinin yanı sıra dengeli beslenme de önemlidir. Öğünleri sıklaştırıp az yemek sağlıklı bir beslenmeyi beraberinde getirmektedir. Böylece kilo alımı da dengeli bir şekilde ilerlemektedir.

Hamile Annenin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar
Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Elbette ki hamilelik oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde anne adayları kendilerine ve bebeklerine zarar verecek durumlardan kaçınmalıdır. Dikkat edilmesi gereken unsurların ilki ideal kiloda kalmadır. Bunun için de dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve mineraller alınmalı ve ideal kilo korunmaya çalışılmalıdır. Uzmanlara göre hamilelikte alınan kiloların vücut kitle indeksine uygun olması gerekmektedir. Zayıf bir anne adayı 12 ile 14 arası kilo alması normal karşılanmaktadır. Kilolu bir anne adayının ise 4 ile 7 arası kilo alması normal olarak görülmektedir.

Anne adaylarının 19. haftada dikkat etmesi gereken unsurlardan biri de enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan korunmak anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik sırasında anne adayının geçirdiği kızamık, su çiçeği gibi hastalıklar bebek için tehlike oluşturabilmektedir. Hamilelik öncesinde gribe karşı önlem alınması da enfeksiyonu önleyen bir diğer unsurdur. Yine hamilelikte karşılaşılabilecek bir diğer rahatsızlık da idrar yolu enfeksiyonudur. Bu durumda da doktora görünmekte fayda vardır.

19. hafta hamilelikte dikkat edilmesi gereken durumlardan bir diğeri de tansiyon ve diyabet rahatsızlığıdır. Hamilelik öncesinde tansiyon rahatsızlığı olmayan kadınlarda özellikle bu haftadan sonra yüksek tansiyon görülebilmektedir. Diyabet de hamilelik sürecini zorlayan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Sağlıklı bir hamilelik sürecinin yaşanması için diyabetle mücadele eden anne adaylarının muhakkak doktor kontrolünde kalmaları gerekmektedir.

Hamilelikte uzun süre ayakta kalmak anne ve bebek için tehlike ortaya çıkarabilmektedir. Hamilelik kan pıhtılaşmasını doğuran etmenlerden biridir. Bu nedenle bacaklarda yanma, ağrı, şişlik gibi durumların gözlemlenmesi durumunda doktora başvurulması önemlidir. Varisi bulunan anne adaylarının varis çorabı giymeleri önerilmektedir. Sürekli oturmak da hamileliği tehlikeye atan durumlardan biridir. Özellikle uzun yola çıkma durumunda uzun süre oturulmaması gerekmektedir.

Anne adaylarının da sadece hamileliklerinin 19. haftasında değil, tüm haftalarında mutlaka uzak durması gereken iki madde vardır: sigara ve alkol. Bebeğin sağlıklı gelişimini engellemekle kalmayıp ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Erken doğum, bebeğin gelişiminin durması, beyin gelişimine negatif etkisi sigara ve alkolün en çok bilinen etkilerindendir. Bu nedenle bir bebek dünyaya getirmeye karar verildiğinde öncelikle bu alışkanlıkları bırakmak gerekmektedir.

19. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri

Gebeliğin 19. Haftasında Ultrason Görüntüleri
19 Hafta Gebelikte Ultrason Görüntüleri

19. Hafta Gebelik Uzman Görüşleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu