1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik

22.Hafta Gebelik | 22.Hafta Hamilelik Döneminde Neler Olur?

22 Hafta Gebelik
+ -
Gebeliğin 22. Haftası
22 Haftalık Gebelik

22.Hafta Gebelik

Gebeliğin her haftası anne için çok önemlidir. En tatlı ve en güzel bekleyişin yarısından fazlasının tamamlandığı 22. Haftada anne ve bebekte çeşitli değişimler meydana gelir. Bebeğiniz artık bir bebek minyatürüne benzemeye başlamıştır. İçinizde sizinle birlikte minik bir kalbin büyümesi sizin de hem içiniz de hem de dışınızda değişiklikler yaşanmasına neden olur.  Bebeğinizin şu an boyutu papaya meyvesi kadardır. Artık sizi tanımayan biri de gebe olduğunuz kanısına varabilecek kadar karnınız büyümüştür.

22 Haftada Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler
Gebeliğin 22. Haftasında Bebekte Oluşan Değişiklikler

22.Haftada Bebekte Yaşanan Değişimler

Minik bir bebek minyatürüne benzeyen bebeğiniz 22. Haftasına gelmişken yaklaşık olarak 27-28 cm boyunda ve 450-500 gram ağırlığındadır. Gebeliğin bu sürecinde bebeğiniz de yaşanacak değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bebeğinizin göz kapakları, kaşları belirginleşmeye başladı ve gözleri oluştu. Ancak iris hala bir renge sahip değildir.
 • Dudakları belirginleşmeye başladı.
 • Karanlık ve aydınlığı ayırt edebiliyor. Ancak karnınızın içinde hep karanlıkta olacaktır. Karnınızın üzerinde bir fener tutarsanız aydınlığı hissedebilir.
 • Vücudunu ve derisindeki çukurları kaplayan ince tüyleri vardır. Bu tüyler tabakası onu kilo alana kadar koruyacaktır.
 • Bu dönemde dokunma duyusu geliştiğinden dünyayı daha iyi anlayacaktır. (Bu süreçte onunla iletişim kurmaya çalışmanız faydalı olacaktır.)
 • Kavrama gücü kuvvetlidir. Dışarda olanları hissedebilir. (Bu yüzden stresten uzak durun.)
 • Bazen göbek kordonunuza tutunabilir. Göbek kordonunuz onun tutabileceği kadar serttir.
 • Artık bebeğiniz sesinizi, midenizin sesini, kalbinizin atışlarını duyabiliyor. Sesinizi duyabildiği için onunla konuşabilirsiniz. Sizin sesinizi duymak onu rahatlatacaktır.
 • Bu hafta da bebeğiniz gece ve gündüz rutinini sizinle uyumlu bir şekilde gerçekleştirebilir.
22 Haftada Annede Yaşanan Değişiklikler
Gebeliğin 22. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişiklikler

22.Haftada Annede Yaşanan Değişimler

Anne olmak çok özel ve çok güzel bir duygu. Bu yolun başından beri sizin içinizde günden güne biraz daha büyüyen sizinle hayat bulacak bir beden var. Ve bu yolculuğun her haftası siz anneler için çok önemlidir. Her şeyden önce bebeğinizde yaşanan her değişikliği hissetmek isteyebilir ve onlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Ancak gebeliğin 22. Haftasında sizi de bazı değişiklikler beklemektedir.

 • Öncelikle göbeğinizin büyüklüğü hakkında yapılan yorumlar sizi asla etkilemesin. Çünkü her gebeliğin kendine özgü bir gelişimi vardır.
 • Bu süreçte büyüyen karnınıza ilgi çok olacaktır ve bebeğinizin hareketlerini hissetmeye çalışmak isteyenlerin gözdesi olacaksınız. Bu durumdan rahatsızlık duyarsanız etrafımızda ki insanlara bunu nazikçe söyleyebilirsiniz.
 • Bebeğiniz büyüdüğü için buna orantılı olarak karnınız da çatlaklar oluşacaktır.
 • Kalça, basen ve göğüs bölgenizde de çatlaklar oluşabilir. Bunlar sizi tedirgin etmesin. Cildinizi nemli tutarak bir nebze bu çatlakları önleyebilirsiniz. Doğumdan bir süre sonra bu çatlaklar gider.
 • Bu haftadan itibaren ayaklarınız yaklaşık olarak 1 numara büyüyebilir.
 • El parmaklarınız da bu haftadan itibaren şişebilir. Yüzük takıyorsanız çıkarmalısınız. Ancak sizin için önemli bir yüzük ise bir zincire geçirip kolye olarak takabilirsiniz.
 • Bu aralar başınızın dönmesi normaldir. Kan basıncınızın düşmesinden kaynaklanır. Kanınız eskisi kadar hızlı dolaşmadığı için ayağa kalktığınızda sersem gibi hissedebilirsiniz.
 • Daha güçlü, parlak saçlara ve tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bunlar hamilelik hormonlarından kaynaklanır. Bu süreçte saçlarınız ve tırnaklarınız çabuk uzayabilir.
 • İstenmeyen bölgelerde tüylenme meydana gelebilir.
 • Cildiniz de değişimler yaşayabilirsiniz. Bazı anneler hamileyken daha çok güzelleştiğini söylüyor.
 • Melanin hormonunuz arttığı için yüzünüzde lekeler oluşabilir. Bunun için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Ancak aşırı kimyasal ve lazerlerden kaçının.
 • Göğüs uçlarınız büyüyüp koyulaşır. Göğüs uçları etrafında ki küçük kabarcıklar da biraz büyüyebilir. Bunların 22. Haftada yaşanması normaldir.
Gebeliğin 22. Haftasında Bebeğin Hareketleri
Hamileliğin 22. Haftasında Bebek Hareketleri

22.Hafta Bebeğin Hareketleri

22 Haftalık bir bebeğin boyutu Papaya meyvesi kadardır. Bu boyutta iken artık iskeletini doldurmaya ve içinizde ufak ufak antrenman yapmaya başlamıştır. Kolları ve bacakları orantılı olduğundan tutunabilir, esner ve kavrar. Hatta artık bebeğiniz göbeğinizin kordonuna tutunuyor. Bu tutunma size ve ona zarar vermez. Kordonunuz serttir.  Ufak ufak hareketleri ve uykusu artık  belirli bir düzene girmiştir. Geceleri uykunuzu bölecek kadar hareketli değildir. Hatta bu süreçte rahat uyku uyumanın tadını çıkarın.

Hamileliğin 22. Haftasında Anne Nasıl Beslenmeli
22 Haftalık Gebelikte Anne Nasıl Beslenmeli

22.Haftada Anne Nasıl Beslenmeli?

Yolun yarısını tamamlamış bir anne adayı olarak sağlığınız sizin için her şeyden önce gelmelidir. Çünkü bu yolda iki kişisiniz ve iki kişilik düşünmelisiniz. Sizin yiyeceğiniz her şeyden bebeğinizin de faydalanacağı gibi zarar görebileceğini de unutmamalısınız. Sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Hazır ve dondurulmuş besinlerden olabildiğince uzak durun. Meyve suyu içmek isterseniz taze meyve suları tercih edin. İmkanınız var ise meyve sularını evinizde kendiniz yapın. C vitamini vücudunuzun direncini artıracağı için C vitamini içeren besinler tüketin. Aç kalmayın. Kilo alma endişesine düşerek yemeden içmeden kesilmeniz bebeğinizin gelişimini olumsuz etkiler. Hastalanırsanız ilaç içmekten ziyade sağlıklı beslenerek iyileşmeye çalışın. Düzenli beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirerektir. Ayrıca sağlıklı beslenerek aldığınız kiloları doğumdan sonra vermeniz daha kolay olacaktır. Bu nedenle aşırı yağlı besinler tüketmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Bol bol sıvı tüketmenizde sizin için faydalı olacaktır.

22. Haftada Annenin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar
Gebeliğin 22. Haftasında Anne nelere Dikkat Etmeli

Anne Nelere Dikkat Etmeli?

İçinizde bir mucize olduğunu biliyorsunuz. Sizin yediklerinizle beslenen, duygularınızla yaşayan, 22 haftadır içinizde büyüyen bir mucize… Bu iki kişilik yolculukta anne adayı olarak her şeyi onun için de düşünmeli ve öyle kararlar vermelisiniz. Her şeyden önemlisi kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli yalnızca doktorunuzun söylediklerine riayet etmelisiniz. Peki bu hafta da nelere dikkat etmelisiniz.

 • Moralinizi daima yüksek tutmaya dikkat edin. Çünkü o sizin hissettiğiniz her duyguyu hissedebiliyor hatta sizi duyabiliyor.
 • Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edin. Kan basıncınız düşebilir ve bu durum sizi halsiz bırakabilir. Hatta baş dönmesine neden olur
 • Dar giyinmemeye büyüyen vücudunuzu kısıtlamamaya çalışın. Zaten içinizde bir ağırlık olduğu için sizi rahatlatacak kıyafetler tercih edin. Topuklu ayakkabı giymemeniz yararınıza olacaktır.
 • Doktor kontrollerini ihmal etmeyin.
 • Her gebeliğin seyri aynı şekilde ilerlemez. Bu nedenle sakın size söylenen hamilelik bilgilerine itibar edip endişelere kapılmayın. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin.
 • Ağır iş yapmayın ve ağır kaldırmayın. Ancak rutin yürüyüşler yapabilirsiniz. (Doktorunuz aksini söylemedikçe)
 • Doktorunuza sormadan ilaç kullanmayın.
 • Vücudunuzda gebelik hormonlarından kaynaklı oluşan istenmeyen tüylere karşı kimyasal tüy dökücü ve sarartıcı gibi ürünler kullanmayın. Ağda ya da jilet kullanmanızda bir sakınca yoktur.
 • Sigara ve alkolden uzak durun.
 • Henüz karnınız çok şişkin değil. Hareketleriniz kısıtlı olmadığı için rahatça hareket etmenin keyfini çıkarın. Hatta artık yavaş yavaş bebeğinizin odası ve kıyafetleri için planlamalar yapabilirsiniz.
22 Haftalık Gebe Anneye Tavsiyeler
Gebeliğin 22. Haftasında Anneye Tavsiyeler

22.Haftada Anneye Tavsiyeler

Yolun yarısını tamamlamış sevgili anne adayları… Bebeğiniz artık her şeyi hissedebiliyor. Bu yüzden artık onunla konuşabilir, onu rahatlatacak müzikler dinleyebilirsiniz. Hatta ona kitap okuyabilirsiniz. Bu daha doğmamış çocuğunuza çok şey katacaktır. Ayrıca rahatça hareket edebildiğiniz bugünlerde bebeğinizin kıyafetleri ve odası hakkında planlar yapın. Bol bol yürüyün ve hafif egzersizler yaparak kendinizi rahatlatın. Kendinizi aç bırakmayın. Canınız ne çekiyorsa yemekten ve istemekten çekinmeyin. Bu süreçte terlik giymeniz sizi aşırı derecede rahatlatacaktır. Bol kıyafetler ve rahatsız etmeyecek kumaşlar seçmeniz rahat bir gebelik geçirmenizi sağlayacaktır.

22. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri

Gebeliğin 22. Haftasında Ultrason Görüntüleri
22 Haftalık Gebelikte Ultrason Görüntüleri

22. Hafta Gebelik Uzman Görüşleri

Yorum Yap