1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

5 Hafta Gebelik | 5.Hafta Hamilelik Döneminde Neler Olur?


+ -
5. Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi
. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

5. Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi

Hamilelik her kadın için özeldir. Anne olma sevinci yaşayan kadınlar hem fizyolojik hem de psikolojik değişimler yaşamaktadır. Kimi anne adayları hamilelik sürecinde aldığı destekler, okuduğu kitaplar sayesinde bu süreci kolay ve güzel bir şekilde atlatmaktadır. Kimileri ise stresli dönemler yaşamakta ve sıkıntılı süreçler geçirebilmektedir.

Hamileliğin her haftası bedende meydana gelen değişimler ve psikolojik değişimlerle harmanlanmaktadır. Hamileliğin 5. haftası da anne adayları için oldukça önemli haftalardan biridir. Hamileliğin bu haftasında bebeğin özellikleri, anne adaylarının özellikleri ve yapması gerekenleri aşağıdaki başlıklar altında bulmak mümkündür.

5. Hafta Gebelikte Beslenme
Gebeliğin 5. Haftasında Beslenme

5. Hafta Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli

Hamileliğin her haftasında anne adayları yeme ve içmelerine çok dikkat etmelidir. Genel olarak hamileliğin ilk ayından son ayına kadar uzman kontrolünde sağlıklı bir şekilde beslenmeleri önerilmektedir.

Hamileliğin 5. haftasında anne adayları için potasyum almak önemlidir. Özellikle potasyum içeren besinleri tüketmeleri bebek gelişimi için önem taşımaktadır. Potasyum, anne adaylarının hamileliği boyunca sıvı dengesini sağlayan en önemli etmendir. Kan basıncının düzenlenmesinde önemli katkıları bulunmaktadır. Kas gelişmesinde de etkilidir. Muz, kuru kayısı, avokado, armut, şeftali gibi meyveler potasyum bakımdan oldukça zengindir. Bunların yanı sıra kepekli yiyecekler, bezelye, mercimek ve tatlı patates de anne adayları için önemli potasyum kaynaklarıdır.

5. Hafta Gebelikte Bebeğin Büyüklüğü
Gebeliğin 5. Haftasında Bebeğin Büyüklüğü

5. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamileliğin 5. haftasında bebeğin büyümesi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Tabiri caizse incir çekirdeği büyüklüğünde olan bebek son hızla gelişme göstermektedir. Bu haftada bebeğin boyu 2 mm civarında olmaktadır. Anne karnında bebeğin henüz embriyo olarak nitelendirildiği haftalardan biridir. Bebek baş ve kuyruk kısmı ile kurbağa yavrusunu andırmaktadır.  Ektoderm adı verilen katman, bebeğin kafasında bulunan organları, vücudundaki tüylerin oluşmasında etkilidir. Mezoderm olarak bilinen orta tabakada bebeğin iç organlarının oluşmasını sağlayacak hücreler vardır. Bu hücreler kalp ve damarlarının oluşmasında etkili olmaktadır. 5. haftadan itibaren bebeğin dolaşım sisteminde gelişme yaşanmaktadır. Endoderm denilen katmanda bulunan hücreler ise bebeğin sindirim sisteminin ve mesanesinin oluşumda etkili olmaktadır.

5. Hafta Gebeliğin Ultrason Görüntüleri
Gebeliğin 5. Haftasında Ultrason Görüntüsü Nasıl Olur?

5. Haftada Bebeğin Ultrason Görüntüleri

Bebek hızla büyümeye devam etmektedir. Bu haftada bebek hala oldukça küçüktür. Yaklaşık 2-5 mm boyutlarındadır. Bu da bir susam tanesi kadar demektir. Bu dönemde ultrason görüntülerinde küçücük bir susam tanesi göreceksiniz demektir. Bu zaman dilimi aynı zamanda göbek bağı ile plasentanın da görevini yapmaya başladığı haftadır. Dış tabaka ve iç organlarının oluşumunu sağlayacak katmanlar oluşmaktadır. Dolaşım sistemi de oluşmaya başlamıştır. Artık minik susam tanesinin kalbi atmaya başlamıştır. Yalnız bu atış normal insanların kalbinin atışı gibi düzenli değildir. Ultrason ortamında da henüz duyulmamaktadır. Ultrason ile duyabilmek için ilerleyen zaman dilimini beklemek gerekmektedir. 10. haftadan itibaren duyabilirsiniz.

5. Hafta Gebelikte Nelerden Sakınılmalıdır
Gebeliğin 5. Haftasında Sakınılması Gereken Durumlar

Hamilelikte 5. Haftada Sakınmanız Gereken Durumlar

Belki hamileliğinizi yeni yeni fark ettiğiniz dönemdir. Öğrendiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Artık yediğinize, içtiğinize, hareketlerinize dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu süreçte uygun olmayan yeme alışkanlıkları ve hareketler, ilerleyen dönemde ve sonrasında bebeğin gelişimini etkileyecektir. Dikkat edeceğiniz konulardan ilki kötü alışkanlıklardır. Bunlar sigara ve alkol kullanımı olmaktadır. Hamilelik sırasında kullanmayacağınız gibi hamileliğin bu haftasında da kullanılmaması gerekmektedir.

Bebeği olumsuz etkileyecek, gelişiminde geriliğe neden olacak noktalardan biri alkol ve sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı erken doğum, düşük gibi olumsuzluklar meydana getirmektedir. Alkol kullanımı ise bebeğin kilosunun düşük olarak doğmasına ve ilerleyen zamanlarda da konuşmada gerilik gibi sorunlara yol açmaktadır. Bir başka sakınılması gereken konu ise ilaç kullanımıdır. Doktora danışılmadan hiç bir ilaç kullanılmamalıdır. Çay, kahve ve kola da içerdiği kafein nedeniyle kullanımı kısıtlanması gereken içeceklerdir.

Evde evcil hayvan bakımı da yine dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Evcil hayvanınız ne kadar titizlikle bakılıyor olursa olsun döktüğü tüylerin anneye ve dolaylı yoldan da bebeğe zarar vereceği düşünülmektedir. Yine hamileliğin 5. haftasında annenin ani hareketlere de dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeğin güvenliği açısından sarsıcı hareketler olumsuz sonuçlar doğurabilir. Radyasyon hamilelik sırasında uzak durmanız gereken bir diğer konudur. Yine böcek ilacı, temizlik ürünleri de bulunduğunuz ortamda yer almaması gereken ürünlerdir.

5. Hafta Gebelikte Kanama Nedenleri
Gebeliğin 5. Haftasında Kanama Neden Olur

5. Haftada Kanama Neden Olur?

Hamilelik sırasında görülen kanamalar adet kanaması olmamaktadır. Hamileliğin ilk haftalarında olan kanamalar bebeğin yerleşme kanamaları olabilmektedir. Bu kanama da adet kanaması kadar yoğun değildir. Hamileliğin 5. haftasında meydana gelen kanamalar yoğunluk, şiddet, renk gibi farklılıklara göre önemli ya da önemsiz olduğu söylenebilir. Sizin yapmanız gereken bu bilgileri not almak ve doktorunuza danışmanızdır. Not almanız gerekenler ise kanamanın ne sıklıkla olduğu, rengi, ağrıya sebep olup olmadığı konulardır. Ayrıca rahim ağzında oluşmuş olan iyi ya da kötü huylu tümörler de kanamaya sebep olabilir. Bunları göz önünde bulundurarak doktorunuz ile paylaşmanız önemlidir.

5. Haftada Meydana Gelen Semptomlar
Gebeliğin 5. Haftasında Olan Semptomlar Nelerdir?

5. Haftada Görülen Semptomlar Nelerdir?

Bu haftada akıntı, kanama, mide bulantısı gibi semptomlar görülebilmektedir. Akıntının türü önemli olmaktadır. Beyaz renkli, kokusuz ya da çok az kokulu akıntılar gebelik sırasında artan hormonların neden olduğu akıntıdır. Bu akıntılar zararlı bakterileri önlemektir. Bu nedenle de vajinaya doğrudan su tutarak yıkamamak, iç çamaşırının pamuklu olmasına dikkat etmek, vajinal bölgeyi sıkacak kıyafetlerden uzak durmak gerekmektedir.

Bir diğer semptom kanamalardır. Bu kanamaların sıklığı, rengi ve ağrıya sebep olup olmadığı önemlidir. Bu bilgileri doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Mide bulantısı da görülen bir diğer semptom olmaktadır. 5. haftadan itibaren görülmeye başlamaktadır. Bu bulantılar 13. ve 15. haftalara kadar devam edebilmektedir. Bulantının etkisinin azalması için yenilen yemeklere dikkat edilmelidir. Az yağlı ve karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tüketilebilir. Bol sıvı tüketilmelidir. Tuzlu ve zencefilli yiyecekler bulantıyı bastırmaktadır. Az ve sık yemek yiyerek de bulantı azaltılabilir.

5. Hafta Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişiklikler
Gebeliğin 5. Haftasında Annede Oluşan Değişiklikler

5. Haftada Anne Adaylarındaki Değişimler

Hamileliğin her haftasında bebekte önemli ölçüde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler anne adaylarına da yansımaktadır. Anne adaylarının bedenindeki değişimler bebeğin gelişimine paralel olarak değişim göstermektedir.

Kokuya karşı hassaslık ve mide bulantılarının artış göstermesi, dolgunlaşan göğüsler başlıca anne adaylarında görülen başlıca değişimlerdir. Aynı zamanda iştahın açılması ile birlikte yeme içme alışkanlığının değişmesi de anne adaylarının kilo almasında etkili olmaktadır. Anne adaylarının uyku düzeninde değişimler olmaktadır. Daha erken uyumak isteyeceklerdir.

Annede Meydana Gelen Ruhsal Değişiklikler
Gebeliğin 5. Haftasında Annede Meydana Gelen Ruhsal Değişiklikler

Annede Ruhsal Açıdan Ne Gibi Değişiklikler Olmaktadır?

Anne adayı hamile olduğu öğrendiği andan itibaren pek çok duygu içine girer. Hem sevinip hem üzülme gibi aynı anda duyguları yaşar. Hormonların etkisinin de çok fazla olduğu bu dönemde annenin kaygıları da oldukça fazladır. Bebek sahibi olmak için hazır olup olmadığını sorguladığı bu dönemde gelecek kaygıları da oldukça fazla olmaktadır. Bebeğe yetip yetmeyeceğini, iyi bir anne olup olamayacağı gibi kaygılar annenin duygusal durumunu etkilemektedir. Ani duygu değişimleri de bu haftada görülmektedir. Ani sevinç ve arkasından hemen üzüntü gibi zıtlıklar arka arkaya görülmektedir.

Hamileliğin 5. Haftasında Yapılabilecek Egzersizler
5. Hafta Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamileliğin 5. Haftasında Yapabileceğiniz Egzersizler

Hamileliğin her aşamasında anne adayları güvenli kalmalıdır. Henüz embriyo halinde olan bebeğin oldukça hassas olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde anne adaylarının da kontrollü bir şekilde yaşaması gerekmektedir. En ufak bir hatada bebek de etkilenecektir.

Anne adayları kendilerine ve bebeğe zarar vermeyen egzersizleri yapabilirler. Egzersizler hem vücudunuzu dayanıklı kılacak hem de güçlendirecektir. En önemlisi de doğum sancılarının azalmasında oldukça önemlidir. Anne adaylarının hafif ve güvenli egzersizleri seçmeleri tavsiye edilmektedir. Yine yüzme ve yürüyüş yapma da hamilelikte önem taşıyan sporların başında gelmektedir.

5. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri

5. Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri
Gebeliğin 5. Haftasının Ultrason Görüntüleri

5. Hafta Gebelik Uzman Görüşleri

Yorum Yap