Hesaplamalar

Çin Takvimi Hesaplama | Çin Takvimi Nedir? Tüm Detaylar

Bebek cinsiyetini belirlemek için kullanılan Çin takvimi uzun yıllardır kullanılan ama bilimsel bir değeri olmayan hesaplama yöntemidir.

Anne Doğum Tarihi

Anne adayları için; zamanından daha önce bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek oldukça popüler olan ayrıntılar arasındadır. Daha doktora gitmeden, kulaktan dolma ya da bilimsel olarak bir gerçekliği olmasa da ortaya atılmış bilgiler ışığında bazı tahminler yapmak oldukça yaygındır.

Çin takvimi de bu bağlamda, anne adaylarının sıklıkla arama butonlarına yazdığı seçeneklerden bir tanesidir. Çin takvimine göre bebeğin cinsiyetini hesaplayabilirsiniz. Bunun tabi ki bilimsel anlamda bir gerçekliği bulunmamaktadır ancak pek çok hamile kadın için ‘’denemekten bir zarar gelmez’’ mantığı ile yapılan bir hesaplamadır. Gerçekliği, kişiden kişiye tutar ya da tutmaz, bu bilinmez ama uzun yıllardan beri kullanılan bir yöntem olduğu herkesçe aşikardır.

Çin Takvimine Göre Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır
Çin Takvimine Göre Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır

 Çin Takvimi Nedir ve Nasıl Oluşturulmuştur?

Çin takviminin esası; güneşin yanında ayın da hareketlerini baz alarak oluşturulmuş bir siteme dayanmaktadır. Şu anda kullanmış olduğumu Miladi takvimde; sadece güneş bazlı olan döngüler söz konusu idi. Ancak Çin takviminin esasına göre; hem güneş hem de ay döngüleri, bir zamanı belirtmektedir.

Çin takviminde başlangıç yılı M.Ö. 2637 olarak esas alınmaktadır. Genel olarak 60 yıllık bir döngüden meydana gelmiştir anca Çin takviminin içerisinde 12 yıldan oluşan 5 adet döngü vardır. Bu döngüler toplamda 60 yıl sonucunu vermektedir.

Çin takvimine göre her yıl, bir hayvana karşılık gelmektedir. Bu hayvanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Fare
 • Öküz
 • Kaplan
 • Tavşan
 • Ejderha
 • Yılan
 • At
 • Koyun
 • Maymun
 • Horoz
 • Köpek
 • Domuz

Her bir hayvanın simgelediği ve içerisinde 12 yıllık döngüyü bulunduran burçlar; birbirlerinden farklı özellikler göstermektedir. Örneğin; Çin takvimine göre domuz burcunda olan kişiler genellikle hayırsever bir yapıda, girişken ve iyiliksever insanlardır. Aynı şekilde Çin takvimine göre Yılan burcunda olan bir kişi ise akıllı, kararlı ve özenli bir yapıdadır.

Çin takvimine göre bir kadının bebeğinin cinsiyeti; en erken 18 yaşında, en geç ise 45 yaşında hesaplanabilir. Çin takvimine göre bebeğinin erkek olmasını isteyen bir kişi; Ocak, Şubat, Mart, Mayıs, Haziran, Ekim ve Kasım aylarından birinde hamile kalmalıdır. Eğer bebeğinin kız olmasını isterse de; Nisa, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Aralık aylarından birinde hamile kalmalıdır.

Daha farklı kıstasları da bulunan Çin Takvimine göre cinsiyet hesaplaması yapmanın, gerçekleşmiş bilimsel bir kanıtı olmadığı da bilinmelidir.

Çin Takvimi İle Bebeğin Yaşı Nasıl Hesaplanır
Çin Takvimi İle Bebeğin Yaşı Nasıl Hesaplanır

Çin Takvimine Göre Yaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Normal bir takvimde hesaplanan yaşımız ile Çin takvimi baz alınarak hesaplanan yaşımız arasında farklılıklar vardır. Örneğin 11 Ocak 1970 doğumlu bir kişinin, 2020 yılında 50 yaşında olduğu bilinmektedir. Ancak Çin takvimini baz alırsak bu kişinin yaşına +1 ya da +2 eklememiz gerekmektedir.

+1 mi yoksa +2 mi ekleyeceğimize karar vermek için; Çin takviminin başlangıç yıllarına bakmamız gerekmektedir. Örneğin 1970 yılı, Çin takvimine göre 6 Şubat’ta başlamaktadır. Siz 11 Ocak doğumlu biri iseniz yani 6 Şubat’tan önce doğmuş oluyorsunuz. Bunun için yaşınıza +2 eklemeniz gerekmektedir. Eğer 6 Şubat tarihinden sonra doğmuşsanız da yaşınıza +1 eklemelisiniz.

Çin Takviminin Kullanım Alanları Nelerdir?

Çin takviminden pek çok noktada yararlanıldığı söylenebilir. Bu noktaları genel olarak; cinsiyet belirleme ve yaş hesaplama konularında kullanıldığından bahsedilebilmektedir. Bu yöntemin bilimsel bir gerçekliğe dayanmadığı bilinmeli ve buna göre net bir yorum yapmaktan kaçınılmalıdır.

Çin Takvimi İle Bebek Cinsiyeti Doğru Sonuç Verir Mi
Çin Takvimi İle Bebek Cinsiyeti Doğru Sonuç Verir Mi

Çin Takvimi Yanlış Çıkar Mı?

Çin takvimindeki yanılma riski oldukça fazladır. Gerçek çıktığı noktalar da olabilmelidir ancak gerçek bir veriye dayanmadığı için, bu takvimin geçerliliğinden söz etmek her şartta mümkün değildir.

En sağlam dayanak olarak Çin takvimi seçilmemelidir. Bunun yerine asıl olan şey; uzman bir hekim kontrolüdür. Yani bebeğinin cinsiyetini öğrenmek isteyen bir anne adayı, Çin takviminden değil, bir hekimden yardım almalıdır.

Çin takvimine göre doğru çıkan veriler de bulunmaktadır. Bu verilerin varlığı da oldukça açıktır ancak tam anlamıyla kesin bir sonuçtan bahsedilememektedir.

Bebek Cinsiyeti Nasıl Kesin Öğrenilir
Bebek Cinsiyeti Nasıl Kesin Öğrenilir

Bebeğin Cinsiyetini Kesin Olarak Öğrenmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bebeğin cinsiyetini tam anlamıyla öğrenmek isteyen bir anne adayı, doğrudan ilgili doktoruna gitmelidir. Çünkü yüzük falı, Çin takvimi ya da kahve falı gibi herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan yöntemler kesin bir sonuç doğurmaz.

Bebeğin cinsiyetini, hislere dayanmayacak kadar tıbbi alanda bilgi gerektiren bir durumdur. Bu yüzden bu işlemi yapmak için, fallar ya da takvimden ziyade; bir hastane ve bir doktor gerekmektedir.

Bebeğinin cinsiyetini öğrenmek isteyen bir anne hamileliğinin 15. Haftasından sonra, girdiği ultrason aracılığı ile bu bilgiyi elde edebilecektir.

Çin Takvimi Kesin Sonuç Verir Mi
Çin Takvimi Kesin Sonuç Verir Mi

Çin Takvimine Göre Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Belirlenebilir Mi?

Çin takvimi baz alınarak sadece tahminler yapılabilir. Çok eski dönemlerden beri var olan bu yöntem sadece ay ve güneşin bazı hareketleri baz alınarak oluşturulmuştur. Ancak unutulmaması gerekir ki; önemli olan güneş ya da ay hareketleri değil, X ve Y kromozomlarıdır. Ay ve Güneş, Fen Bilgisi’nin konusu iken, X ve Y kromozomları direkt olarak Biyoloji’nin konusudur ve bu iki kavramlar bütünü karıştırılmamalıdır.

Çin Takvimine Göre 2020’de Cinsiyet Hesaplama

Çin Takvimi doğrultusunda 2020 yılında da gelen bir güncelleme yoktur. Bu, sadece bir inanış ve uzun yıllardan beri halk arasında konuşulan bir kanıtlanmamış olgudur. Bu yüzden, Çin takvimini baz alarak, bir takım gerçek saptamalar yapmak pek mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu