1. Ana Sayfa
  2. Hesaplamalar

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama | Günlük Su İhtiyacı Kaç Litre?


+ -

Vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından olan su, aynı oksijen gibi yaşamsal faaliyetimizi hem sürdürebilmemiz hem de sağlıklı yaşayabilmemiz için önemlidir. Günden en az 3000 adımın vücudumuzun sağlığı ve daha uzun süre yaşayabilmemiz açısından önem taşıması bir yana, günlük ne kadar su içtiğimizin de attığımız her adımın vücudumuza olan faydasın da değişiklik gösterir. Spor yaparken, yürürken, yatarken, uyurken bile yeteri kadar sıvı ihtiyacımızı tüketmediysek günlük olarak yaptığımız her faaliyet sağlıksız sonuçlanır. Öyle ki sadece sağlığımıza değil cildimize de iyi gelir ve mevsimsel hastalıkları daha kolay atlatmamızı sağlar. Öyle ki ne kadar çok su tüketirsek o kadar çok hastalanma riskimiz azalır, vücut direncimiz artar.

Günlük Su İhtiyacı
Günlük Su İhtiyacı

Günlük Alınması Gereken Su İhtiyacı Nedir?

Her insanın boy-kilo endeksi, vücut ölçüleri ve direnci değişmekte olup her insanın alması gereken günlük su ihtiyacının yeterliliği değişmektedir. Her insanın günlük olarak yeteri miktarda hareket ihtiyacını gidermesi gerekmektedir. Günlük hayatında az hareket eden, spor ve egzersiz yapmayan metabolizması hızlı bir insanın karşılaması gereken günlük su ihtiyacı 5 bardaktır, metabolizması yavaş bir insanın ise karşılaması gereken günlük su ihtiyacı 11 bardaktır. Bunlar en aşağı rakamlar olup azı zararlı, çoğu ise vücuda faydalı olacaktır. Metabolizması hızlı olup az hareket eden bir insanın vücudu ve tüm organ sistemi düzgün çalıştığından (herhangi bir hastalığı yoksa) günlük en az 5 bardak içmesi vücudunun alması gereken sıvı ihtiyacını yeteri kadar karşılar. Aynı şekilde günlük hayatında az hareket eden ama metabolizması yavaş bir bireyin, vücudunun yeterli sıvı alması metabolizmasının hızlanmasına yardımcı olup 11 bardaktan fazlası zarara girmez aksine vücuda olan faydasını arttırır.

Doktorlar her ne kadar her insanın günlük en az 2 litre su içmesini önerse de bu her insana göre değişiklik göstermektedir. 2 litre su bazı bireylere yeterli gelebileceği gibi bazı bireylere de az gelebilir. Özellikle kilosu, boyuna göre fazla olan bir bireyin günlük olarak 2,5 litre veya daha fazla sıvı tüketmesi gerekir. Günlük olarak ettiğimiz hareket, yaptığımız spor, aldığımız protein ve kaloriye göre vücudumuzun su ihtiyacı değişmektedir. Eğer günlük olarak yeteri kadar hareket etmediğinizi düşünüp az hareket ediyor veya en azından hafif olarak egzersizler yapıyorsanız; metabolizmanız hızlıysa 6 bardak, metabolizmanız yavaşsa 13 bardak veya daha fazlası günlük su ihtiyacınızı karşılayacaktır. Tabi ki günlük olarak egzersizlerin ve hareket etmenin dışında içtiğimiz suyun yaraması bakımından sağlıklı yiyecekler tüketmek ve kapalı ortamdan biraz çıkıp oksijen almak da suyun bize olan faydasını destekler.

Özellikle diyabet, obezite gibi hastaların veya kilo vermek isteyenlerin veya diyete ek olarak günlük 2,7 litreden fazla su tüketmesi gerekir. Bu diğer normal insanların daha az su içmesi gerektiği anlamına gelmiyor, özellikle uyumadan önce veya önce su içmenin her insana faydası büyüktür.

  • Uyumadan hemen önce 1 bardak su içmek, kalp krizi ve inme riskini azaltır,
  • Banyo yapmadan önce bir bardak su içmek kan basıncınızı düşürür,
  • Uyandıktan sonra 2 bardak su içmek sindirim sisteminizi çalıştırarak güne hazırlar,
  • Yemekten yarım saat önce 1 bardak su içmek hem sindirim sisteminizi harekete geçirir hem de yemeklerde daha az kalori tüketerek kilo vermenizi sağlar.

Günlük hareket etmenin vücudumuza ve sindirim sistemimize faydası olduğu gibi terlememizi sağlar, terlemek ne kadar faydalı olsa da vücudumuzun sıvı tüketmesine sebep olur. Bu yüzden günlük ne kadar hareket ediyorsak, günlük alınması gereken su ihtiyacı da bir o kadar artar. Bir birey zayıflamak istiyorsa eğer diyet, sağlıklı yiyecekler ve spor ile birlikte bunları desteklemesi için yeterli sıvı ihtiyacını tüketmesi gerekir fakat bunların yanı sıra ekstra su içmesi hesaplamaların dışındaki ettiği hareketin tam olarak karşılığını verir. Örneğin; eğer yaptığınız spor ve diyete göre 10 bardak su içmeniz gerekiyorsa günlük 13 bardak içmeniz tam olarak ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Günlük hayatında düzenli spor yapan veya işi gereği fazla hareket eden metabolizması hızlı sağlıklı bir birey, az hareket eden aynı kiloda bir bireye göre 2 bardak fazla su içmesi gerekir, yani günlük olarak 8 bardak su tüketmesi lazımdır. Metabolizması yavaş ve günlük hayatında fazla hareket eden bir bireyin, aynı şekilde aynı kiloda ve az hareket eden bir bireye göre 5 bardak daha fazla, yani günlük olarak toplamda 16 bardak su içmesi gerekir.

Günlük Su Tüketiminin Faydaları
Günlük Su Tüketiminin Faydaları

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Formülü

Yukarıda belirttiğimiz bireylerin günlük alması gereken su ihtiyacı ortalama olarak verilmiş olup bireyin kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Günlük su ihtiyacı hesaplama formülünü uygularken kilonuzu ele almanız yeterlidir. İnternetteki hesaplama siteleri üzerinden günlük almanız gereken su ihtiyacınızı hesaplayabileceğiniz gibi kendini hesap makinesi üzerinden de bunu kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Yapmanız gereken mevcut kilonuzu 0.03 ile çarpmak. Örnek olarak: kilonuz 45 ise şu şekilde hesaplamanız gerekir;

45 x 0.03 = 1.35 Litre

Yani 45 kilo olan bir bireyin günlük alması gereken su ihtiyacı 1,35 litre, düz olarak ele alırsak 1,5 litredir. Bunu bardak olarak değil 2 litrelik bir plastik pet üzerinden de hesaplayabilirsiniz. Tabi suyu hangi zamanlarda içtiğimizin de bir o kadar önemi vardır;

  • Egzersiz yaparken, egzersiz aralarında 1 bardak su içmek,
  • Spor yaparken, spor aralarında 1 bardak su içmek,
  • Yürüyüş yaparken ara ara su içmek,
  • Çalışırken ara ara su içmek vücudumuzun ter yoluyla kaybettiği sıvıyı geri kazanmasını sağlar. Bunun yanı sıra günlük almamız gereken su ihtiyacını da tükettiğimizde vücut direncimiz artarak daha sağlıklı bir vücuda sahip oluruz.
Günlük Su İçmenin Cilde Faydaları
Günlük Su İçmenin Cilde Faydaları

Su İçmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu yazıya ek olarak faydalı olabilecek bir bilgi ise su içmenin cilde olan faydaları. Almanız gereken günlük su ihtiyacını veya fazlasını almanın vücudunuza zararı olmadığı gibi sağlık ve hastalığın yanı sıra cildinize de faydası bulunmaktadır. Televizyonlarda veya etrafınızda cildi pürüzsüz ve parlak görünen bireyleri gördüğünüzde aklınıza ilk gelen soru ‘hangi kremi kullanıyor’ veya ‘hangi cilt bakımını yaptırıyor?’ olmakta.

Pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olanların böyle bir cilde sahip olmasının ilk nedeni sudur. Özellikle sivilceler ve aknelere en iyi çözüm yolu olan su sadece sindirim sistemimizin değil cildimizin de temizlenmesini sağlar. Temiz bir cilde sahip olanların günlük en az 2 litre su içtikleri gözlenmiştir. Kiloyla veya günlük hareketimizle bir bağlantısı olmayıp doktorların önerdiği ideal su ihtiyacı olan 2 litre suyu tüketmek zamanla cildimizin toparlanmasına yardımcı olarak aynı zamanda cildimizin yaşlanmasını da önler.

Aknelerinden ve siyah noktalarından şikayetçi olan bireyleri sevindiren haber ise su içmenin gözenekleri açarak siyah nokta, akne ve sivilce oluşumunu engellemesi. Günlük yeteri miktarda veya fazlası su tüketen bireylerin cildi gözlemlendiğinde cildindeki yağ oranının az olduğu görülmüştür. Bol bol su içmek ciltteki yağ oranını azaltarak sivilceleri yok eder ve oluşumunu engeller. Aynı zamanda hassas ciltlerin dışarıdan alacak olan en ufak darbelere karşı kalkan özelliği de vardır. Cildi sertleştirerek, hassas ciltlerin kurtarıcısı olan suyun ek olarak cilde bir diğer faydası ise şişlikleri önlemesidir.

Yorum Yap