1. Ana Sayfa
  2. Hesaplamalar

Rus Takvimi Nedir? | Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama


+ -

Anne Doğum Tarihi

Baba Doğum Tarihi

Gebelik Tarihi


Hamile olan bir bayan, hamileliğinin ilk günlerinden itibaren bebeğinin cinsiyetini merak etmektedir. İlk kez anne olacaksa cinsiyetin kız ya da erkek olması çok önem taşımasa da özellikle ikinci bebek de bu durum biraz da olsa değişkenlik gösterir. Çünkü kızı olan bir anne yüksek bir ihtimalle bir tane de oğlu olsun ister. Tersini düşünecek olursak yine aynı istek ve arzu söz konusudur. Hele birde kırsal kesimlerde yaşıyorsanız ve bazı töre ve gelenekler içerisinde hayat sürüyorsanız işte o zaman bebeğin erkek olması daha da önemli bir unsurdur.

İşte bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi nedenleri ne olursa olsun; anne ve babalar tarafından her zaman bir merak konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsiyet öğrenmede birçok yöntemin kullanıldığını hepimiz bilmekteyiz. Bu yöntemlerden bir tanesi de Rus takvimine göre cinsiyet hesaplamadır. Bu ve diğer yöntemler kullanılarak cinsiyet belirlenmesi hesaplarına ne kadar girsek de çıkacak sonucun tıbbi bir açıklaması bulunmamaktadır. Aslında doktora gidilmeden yapılan bütün yöntemler %100 doğrudur diyemeyiz.

Hamileliğinizin ilk günleri ve aylarında doktor kontrolünde cinsiyet belirlenemeyeceğine göre; hep birlikte Rus takvimine göre bebeğinizin cinsiyetini belirleyebiliriz. Sabırsızsanız ve merak ediyorsanız hadi birlikte bebeğinizin kız mı erkek mi olacağına bakabiliriz.

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rus takvimine göre cinsiyet hesaplaması yapacaksanız; öncelikle sizin ve eşinizin doğum gününü, ayını ve yılını tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Bazı kesimlerde bebeklerin doğduğu gün nüfusa gerçek tarihleri ile girilmemektedir. Bunu düşünerek, sizin doğum tarihiniz nüfus müdürlüğüne doğru olarak bildirilmiş mi? Öncelikle bu konudan emin olmanız gerekmektedir. Siz ve eşiniz bundan eminseniz “Rus takvimine göre cinsiyet belirleme yapabilirsiniz” diyebiliriz.

Bu yöntemle cinsiyet belirlenirken annenin doğum tarihi, babanın doğum tarihi ve en son adet gördüğünüz tarih kullanılmaktadır. Eğer son adet tarihinden emin değilseniz doğru bir sonuçla karşılaşmayabilirsiniz. Bu durumu da size hatırlatmakta büyük fayda bulunmaktadır. İstenilen üç bilgi de kesinse ve şüphesiz doğru ise Rus takvimine göre cinsiyet belirleme yönteminde sorun yoktur diyebiliriz. Normal şartlarda bebeğin kız ya da erkek olması nasıl ki %50 ihtimalse; bu yöntemle de aynı ihtimalin söz konusu olduğunu da unutmamalısınız.

Rus Takvimi 2020 Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere bu yöntemin Rusya’da kullanılmış olduğu edinilen bilgiler arasındadır. Doktor kontrolünde ve ultrason ile 12 haftadan sonra ortaya çıkan cinsiyet belirlenmesi durumuna sabredemeyen anne ve babalar tarafından uygulanan bir yöntemdir de diyebiliriz. Bunu uygulamak isteyen kişilerin doğum tarihlerini ve son adet gününü kesin olarak bilmeleri gerekmektedir. Bu bilgilerde yanlışlık olduğu düşünülüyorsa sonucun da yanlış olabileceği unutulmamalıdır.

Rus Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Doğru Mu?

Bebek bekleyen çiftlerin merak ettiği bir durum olan bebeğin cinsiyetini öğrenmede kullanılan bu yöntemin tıbbi bir geçerliliği olmamasına rağmen; başarılı sonuçlarla karşılaşıldığı söylenmektedir. Eski uygarlıklarda sıklıkla kullanılan Rus takviminin çok kişi tarafından da uygulandığı belirtilmektedir. Neticede tıbbın bu kadar gelişmediği ve ultrason cihazlarının bu kadar kullanılmadı dönemlerde, bu ve bunun gibi yöntemlerin uygulanmış olduğuna da şaşırmamak gerekir.

Rus Takvimi ile Çin Takvimi Arasındaki Fark Nedir?

Rus takvimine göre cinsiyet belirleme yönteminden başka; kişilerin uygulamış olduğu Çin takvimi ile cinsiyet belirleme yöntemi de bulunmaktadır. Aslında bu iki yöntem birbirine oldukça fazla benzemektedir. Rus takviminde dikkate alınması gereken üç ana unsurdan bahsetmiştik. Bunlar; annenin doğum tarihi, babanın doğum tarihi ve son adet tarihi idi. Çin takviminde ise; doğum tarihlerine önem verilmediği görülmektedir. Sadece son adet tarihi ve annenin kaç yaşında olduğunun bilinmesi yeterli olmaktadır.

Sizler hem Rus takvimi hem de Çin takvimi ile cinsiyet belirlemek araştırmasına girecekseniz; farklı sonuçlarla karşılaşacağınızı da belirtmemizde fayda bulunmaktadır. Çünkü bu iki yöntemdeki bilgiler ve istenilenlerde farklılık oluşturduğu için bebeğinizin cinsiyeti her iki yöntemde de farklı çıkabilmektedir. Farklı yıllarda uyguladığınızda da değişik sonuçlarla karşılaşacaksınız. Bunun nedeni de annenin farklı adet tarihleri içerisinde olmasındandır. Çin takvimi ile cinsiyet belirlemek de diğer yöntemlerde olduğu gibi tıbbi açıklaması bulunmamaktadır. Ama yine de denemek ve sonucu görmek isteyenler bu yöntemi kullanabilirler.

Rus Takvimi Neye Göre Belirleniyor?

Geleneksel bir yöntem olarak geçmiş yıllarda sıklıkla kullanılan Rus takvimine göre cinsiyet belirleme metodu, anne ve babanın hücrelerinin yenilendiği düşünülerek hesaplanmaktadır. Ama şu da bir gerçektir ki bayanlarda hücre yenilenmesi adet olarak vücutlarındaki kanı attıkları için erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Bu durumu da göz önünde bulundurursak; Rus takvimi ya da Çin takvimi yöntemlerinden hangisini uygularsanız uygulayın farklı sonuçlarla karşılaşmanız ihtimal dahilindedir.

Hamilelikte Uygulanan Cinsiyet Belirleme Yöntemleri Nelerdir?

  • BabyChoice – Materna Metodu: Bu yöntem sayesinde çiftler istedikleri cinsiyeti kendisi belirleyerek bebek yapabilmektedir. %90 üzerinde başarılı olduğu da bilinmektedir.
  • Shettles Yöntemi: Kadınların yumurtalarının döllenmeye hazır bir hale gelmesinde uygulanan bir yöntemdir. Kız bebek isteyenler döllenme döneminden 4 gün önce kadın yumurtasının spermle birleşmesi gerekirken; erkek bebek tercihinde ise döllenme gününde bu olayın gerçekleşmesi gerekmektedir.
  • Microsort – Ericcson Yöntemi: Kadın ve erkek spermlerinin ayrıştırılarak aşılama yöntemi ile anne rahmine yerleşim sağlanmaktadır. Bu yöntemin de başarı oranı oldukça yüksektir.
  • MSHCG Hormonunun Tespiti: Kan ve idrar testinde ortaya çıkan MSHCG hormonunun gebeliğin ilk günlerinde 5 kez fazla salgılandığında kız bebeğin olacağını ortaya çıkmaktadır.
  • Preimplantasyon Metodu: Bu yöntem laboratuvar ortamında embriyolar üzerinde oluşturulan genetik tarama testinin adına denilmektedir.
  • Rus ve Çin Takvimi İle Cinsiyet Belirleme Metodu: Geleneksel olarak kullanılan bu metotlar ile kişilerin yaşları, doğum tarihleri ve kadının son adet tarihi belirlenerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Diyet ve Beslenme Programı Metodu: Cinsiyetin belirlenmesinde annenin beslenmesine ve ona göre diyet listesi oluşturulmasında kullanılan bir yoldur.
  • Geleneksel Yöntemler Metodu: Yöreye göre değişen bu yöntem genellikle daha önceden kullanılmış ve doğru çıkma oranı yüksek olan uygulamalar olmaktadır.
  • Ultrason Cihazı: Anne ve babanın belirli bir süre (yaklaşık 12-16 hafta) beklemesinden sonra ultrason cihazı ile bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde kullanılan cihazın adıdır. Eğer bebeğin anne karnında duruşu müsaitse ve bebek hareket ettiğinde kordon bağı ile cinsel organı ayrıştırılıyorsa en etkili ve en geçerli olan bir yöntemdir.

Yukarıda uygulanan yöntemlerden ultrason cihazının bilimsel bir açıklaması bulunmaktadır. Bunun için de belli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Diğer yöntemlerin kendilerine göre belirli bir geçerliliği olsa da doğumdan sonra farklı bir cinsiyetle karşılaşırsanız hayal kırıklığına da uğrayabilirsiniz. Geleneksel yöntemleri denemek isteyenler tabi ki deneyebilirler. Fakat kesin ve tam bir sonuca ulaşmanız için doktor kontrollerinizi aksatmamalı ve vakti geldiğinde de bebeğinizin cinsiyetini doktorunuza sormalısınız.

Doktorların da önerileri şu şekildedir “Gebeliğinizin 12. Haftasını bekleyin. Diğer yöntemler sizi yanıltabilir. Hatta daha sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bebeğin anne karnındaki duruşunda cinsiyeti görmeye engel bir durum yoksa; en doğru sonucu biz sizlere zaten söyleyeceğiz.” Yönünde olmaktadır. Tabi ki son karar ve düşünce siz anne- babalarındır.

Yorum Yap